Share Button

Burzliwy i krwawy protest Palestyńczyków w Jerozolimie przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym. Czy będzie to początek nowej Intifady?

www.flickr.com/photos/hermannclick

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres potępił śmierć trzech Palestyńczyków w Jerozolimie podczas piątkowych protestów przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym przez izraelskie władze. Wezwał też do drobiazgowego śledztwa w tej sprawie oraz dodał, że łączy się w modlitwie z rodzinami ofiar przemocy – wynika z komunikatu, który przekazał prasie rzecznik sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq. Jedną z ofiar, jak podaje palestyńska agencja WAFA, jest 17-letni chłopak zastrzelony przez izraelskiego osadnika. Rannych jest ponad 200 osób.

Fala przemocy związana z postawieniem bramek bezpieczeństwa przy wejściu na wspomniane Wzgórze, spowodowała utrudnienia przy dostępie do jednej z największych świętości świata muzułmańskiego, meczetu al-Aksa. Tłum wiernych, który nie mógł się dostać przez bramki, rozesłał modlitewne dywaniki przed wejściem na Wzgórze Świątynne i rozpoczęło modły, które przerodziły się w zamieszki.

Z kolei wprowadzenie nowych, ostrzejszych środków bezpieczeństwa zostało wywołane zabójstwem dwóch izraelskich policjantów dwa tygodnie wcześniej.

Starcia miały też miejsce w strefie Gazy. Tam, według mediów, wskutek użycia gazu łzawiącego poszkodowanych jest 30 Palestyńczyków.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*