Burzliwy i krwawy protest Palestyńczyków w Jerozolimie przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym. Czy będzie to początek nowej Intifady?

www.flickr.com/photos/hermannclick

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres potępił śmierć trzech Palestyńczyków w Jerozolimie podczas piątkowych protestów przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym przez izraelskie władze. Wezwał też do drobiazgowego śledztwa w tej sprawie oraz dodał, że łączy się w modlitwie z rodzinami ofiar przemocy – wynika z komunikatu, który przekazał prasie rzecznik sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq. Jedną z ofiar, jak podaje palestyńska agencja WAFA, jest 17-letni chłopak zastrzelony przez izraelskiego osadnika. Rannych jest ponad 200 osób.

Fala przemocy związana z postawieniem bramek bezpieczeństwa przy wejściu na wspomniane Wzgórze, spowodowała utrudnienia przy dostępie do jednej z największych świętości świata muzułmańskiego, meczetu al-Aksa. Tłum wiernych, który nie mógł się dostać przez bramki, rozesłał modlitewne dywaniki przed wejściem na Wzgórze Świątynne i rozpoczęło modły, które przerodziły się w zamieszki.

Z kolei wprowadzenie nowych, ostrzejszych środków bezpieczeństwa zostało wywołane zabójstwem dwóch izraelskich policjantów dwa tygodnie wcześniej.

Starcia miały też miejsce w strefie Gazy. Tam, według mediów, wskutek użycia gazu łzawiącego poszkodowanych jest 30 Palestyńczyków.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ziobro pokazuje zęby. Czy Kaczyński się wystraszy?

Sondaże są bezlitosne: PiS prowadzi, choć niewielką przewagą, natomiast jego koalicjanci: …