Turcy pójdą do urn wybierać prezydenta i parlamentarzystów ponad rok przed pierwotnie planowanym terminem. Dzisiaj tę wiadomość obwieścił im rządzacy po dyktatorsku prezydent Recep Tayyip Erdogan, który naturalnie spodziewa się reelekcji.

W wystąpieniu transmitowanym z pałacu prezydenckiego Erdogan wymienił 24 czerwca jako datę przedterminowych łączonych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Do tej pory kalendarz wyborczy przewidywał wybory do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego i zarazem wybory prezydenckie na 3 listopada przyszłego roku. Nowa data nie jest jeszcze stuprocentowo pewna, musi ją potwierdzić komisja wyborcza, ale to formalność, bo przygotowania do wcześniejszego głosowania mają ruszyć od razu.

flickr.com/Recep Tayyip Erdoğan

Prezydent, który zostanie zaprzysiężony po głosowaniu (a kandydat jest zasadniczo jeden), będzie już sprawował władzę według modelu ustalonego w referendum dotyczącym systemu politycznego Turcji w kwietniu 2017 r. Zaaprobowane wówczas niewielką różnicą głosów zmiany w konstytucji dają głowie państwa prawo wskazywania wiceprezydentów, ministrów, najwyższych urzędników i sędziów. Prezydent będzie również mógł na mocy dekretów rozwiązywać parlament, wprowadzać stan wyjątkowy i podejmować inne kluczowe decyzje.

Erdogan oznajmił w swoim przemówieniu, że Turcja nie może czekać na implementację tych zmian. – Zarówno transgraniczne operacje w Syrii, jak i wydarzenia o historycznym znaczeniu, jakie rozgrywają się w Syrii i Iraku zmuszają Turcję do sprawnego przezwyciężania niepewności – powiedział.

„Transgraniczne operacje” to oczywiście interwencja w syryjskim Kurdystanie, inwazja na Afrin. Jej powodzenie, tureckie zwycięstwo dokonane przy pomocy byłych terrorystów z IS, przy niemal całkowitym milczeniu światowej opinii publicznej, podsyciło w Turcji nastroje nacjonalistyczne. Erdogan zamierza maksymalnie to wykorzystać, już teraz startując z kampanią wyborczą.

Turecki parlament postanowił dzisiaj również przedłużyć stan wyjątkowy, trwający w Turcji od lipca 2016 r., o kolejne trzy miesiące.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…