Share Button

Malta, Włochy, Cypr i Grecja – państwa najbardziej dotknięte kryzysem migracyjnym, postanowiły zapoczątkować inicjatywę, aby zidentyfikować tysiące uchodźców, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym podczas próby przedostania się do Europy. Mają w tym celu wykorzystać technologie podobne do tych, których użyto podczas badań ciał ofiar masakry w Srebrenicy.

fot. wikimedia commons

Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP) poinformowała, że przedstawiciele tych czterech państw spotkają się w Rzymie, aby omówić szczegóły inicjatywy, jednak wiele sobie po niej obiecują.

– Współpraca między państwami może pomóc w oszacowaniu liczby zaginionych, martwych i ocalałych oraz zlokalizowaniu ciał – powiedziała agencji AFP Kathryne Bomberger, dyrektor generalna komisji.
Pierwszym etapem działań ma być ogólne rozeznanie w sytuacji – ile ciał może znajdować się na terenie poszczególnych krajów oraz gdzie pochowano szczątki. Kolejny etap, który ruszy prawdopodobnie w 2019 roku, będzie polegał na badaniach DNA ciał i dopasowywaniu ich próbek do żyjących krewnych, którzy zgłaszali zaginięcie bliskich.

W podobny sposób identyfikowano muzułmańskie ofiary masakry w Srebrenicy w 1995 roku, ale również ofiary tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 i na Filipinach w 2013 roku, gdzie szalał tajfun.
Od początku roku na śródziemnomorskim szlaku życie straciło około 630 osób (główne przyczyny zgonów obok utonięcia to zatrzymanie akcji serca i hipotermia). I tak liczba ofiar spadła w stosunku do lat ubiegłych – przez pierwsze półrocze 2017 podczas przeprawy przez Morze Śródziemne utonęło aż 1,5 tysiąca osób.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*