Jak widać, częścią prowadzonej na Ukrainie „rewolucji godności” jest ochrona finansów publicznych poprzez prywatyzację zysków i nacjonalizację strat.

PrivatBank – jeden z oddziałów w Kijowie. / źródło: Wikipedia

Rząd Ukrainy kierowany przez oligarchę Wołodymyra Hrojsmana podjął decyzję o przejęciu przez skarb państwa 100 proc. akcji największego banku w tym państwie – PrivatBanku. W ten sposób, jak tłumaczą politycy, zapewniona ma zostać stabilność finansowa kraju.

Wdrażanie tej decyzji rozpoczęło się już dziś. Ukraińskie media i agencja AFP piszą o „płynnym przechodzeniu do nowej struktury własności i ochrony wkładów klientów”. Szczegóły mają być przedstawione na odkładanej kilka razy konferencji prasowej. Jej kolejny termini zaplanowano na dzisiejsze przedpołudnie, trudno jednak mieć pewność, czy do niej dojdzie. Mają w niej wziąć udział minister finansów Ołeksandr Danyluk oraz prezeska Narodowego Banku Ukrainy Wałeria Hontariewa. Od kilku dni opinia publiczna czeka również na zapowiedziane już dawno specjalne oświadczenie prezydenta Petro Poroszenko i premiera Hrosjmana. Wciąż się nie ukazało.

Privatbank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do oligarchy Ihora Kołomojskiego (tego samego, który finansuje batalion Azow), a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa. Jego nacjonalizacja jest efektem oligarchicznych wojenek i prób uwłaszczenia się na majątku jego klientów. Informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone, ale najprawdopodobniej bank udzielał kredytów bez zabezpieczenia, a jego kierownictwo pozwalało na swobodny drenaż zgromadzonych tam środków.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …