Jeśli pracownicy sami nie wezmą spraw w swoje ręce, nie będą się organizować, by walczyć o swoje prawa w miejscu pracy, w Polsce nigdy nie będzie lepiej – to przesłanie protestu, jaki dziś odbył się pod Sejmem.

Po raz pierwszy od początku pandemicznego kryzysu w Warszawie protestowano przeciwko tarczom antykryzysowym nie dlatego, że za mało wspierają przedsiębiorców, ale dlatego, że nie dają żadnej dodatkowej ochrony pracownikom. Upominano się o osoby zatrudniane przed kryzysem na umowach śmieciowych, o bezrobotnych, którzy albo nie mają prawa do zasiłku, albo nabywają żałośnie niskie świadczenie, o  lokatorów, którym nie zaoferowano żadnej pomocy w spłacaniu czynszu w razie utraty zarobku.

Organizatorami protestu były Związek Syndykalistów Polski oraz Federacja Anarchistyczna Wrocław. Na wydarzeniu, uznanym przez policję za nielegalne zgromadzenie (warszawski ratusz ani go nie zarejestrował, ani rejestracji nie odmówił), byli również obecni aktywiści i aktywistki Organizacji Młodzieżowej PPS, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Frontu Antykapitalistycznego czy Razem, jednak bez partyjnych emblematów. Zgodnie z zamysłem organizatorów prezentowano jedynie flagi ruchów robotniczych i wolnościowych: czerwone, czarne i czarno-czerwone. Pokazywano również transparenty wzywające do zwalczenia wirusa kapitalizmu i przypominające, że „rewolucja jest w naszych rękach”, a „pracownicy zjednoczeni są niezwyciężeni”.

– Żądamy prawdziwej tarczy społecznej! – powiedział w imieniu organizatorów Jakub Żaczek ze Związku Syndykalistów Polski. Co to oznacza? Wśród postulatów znalazło się m.in. wynagrodzenie postojowe równe zwykłej pensji oraz świadczenie awaryjne dla bezrobotnych i poszukujących zatrudnienia, przekierowanie pomocy publicznej do najbardziej potrzebujących, a nie do firm, które i tak osiągają zyski, wycofania mechanizmów prawnych, które otwierają drogę do pogarszania warunków zatrudnienia, zwiększenia zatrudnienia w kluczowych sektorach i podwyżek płac dla pracowników zarabiających najmniej.

Walczący o tarczę społeczną chcą również zwiększenia finansowania służby zdrowia, szczególnego zabezpieczenia lokatorów i bezdomnych w okresie kryzysu oraz wycofania się z zakazu zgromadzeń (jeśli są one przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).

Przemawiający podczas demonstracji zwrócili uwagę na fakt, że polski rynek pracy był wyjątkowo nieprzyjazny i bez koronawirusa: plaga umów śmieciowych, niskie zarobki i zasiłki dla bezrobotnych były faktem jeszcze przed początkiem epidemii. Powszechną praktyką były ulgi dla deweloperów i łamanie praw lokatorskich. W tarczach antykryzysowych nie tylko nie rozwiązano żadnego z tych problemów, ale otwarto drogę do dalszego obniżania pensji i zwalniania, zostawiając najsłabszych bez wsparcia. Działania rządu mówcy określali mianem „wielkiego przekrętu”, na którym znowu korzystają tylko politycy i banki. Konrad, aktywista Anarchistycznych Kielc, opowiedział zebranym, z jakim trudem udało mu się przejść procedurę rejestracji jako osoba bezrobotna, by ostatecznie uzyskać zasiłek w wysokości ok. 400 zł.

– Jeśli ktokolwiek mówi, że pracownicy dostali cokolwiek od tego rządu, od tak zwanego socjalnego PiS-u, jest to bzdura! Przyjdzie do władzy druga opcja – będzie dokładnie to samo! – mówił, nie darowując następnie również „umoczonej w neoliberalnej retoryce lewicy”.

Następnie w rozmowie z Portalem Strajk działacz stwierdził, że w jego mieście tarcze w niczym nie pomogły pracownikom ani osobom, które zatrudnienie tracą. Łatwo się domyślić, że Kielce nie są w tym względzie wyjątkiem.

Wielokrotnie podczas manifestacji wybrzmiewał postulat, by wstępować do realnie działających organizacji związkowych, w których pracownicy decydują sami za siebie, nie do „żółtych” central, lub też tworzyć własne związki. Tylko oddolna aktywność może coś realnie zmienić w kraju, gdzie kolejne partie, będąc u władzy, zawodziły świat pracy. Wzywano również do tworzenia spółdzielni pracy, gdzie podział zysków uzyskanych ze wspólnej pracy może być sprawiedliwy.

Z sejmowej reprezentacji Lewicy w gronie demonstrantów pojawili się Maciej Konieczny i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W rozmowie z Portalem Strajk poseł Konieczny przypomniał o poprawce, która wczoraj została wprowadzona do tarczy antykryzysowej dzięki inicjatywie jego klubu: chodzi o zapis ograniczający wysokość zarobków prezesów firm, jakie otrzymują pomoc państwową, by naprawdę szła ona na ratowanie miejsc pracy. Zapewnił też, że Lewica będzie dalej podnosić postulaty zwiększenia zasiłków dla bezrobotnych („Ludzie, którzy tracą pracę, nie mogą zostać bez kasy, bo nigdy nie wyjdziemy z kryzysu, będą setki tysięcy ogromnych ludzkich tragedii”) i sprzeciwiać się masowym zwolnieniom w sektorze publicznym.

W demonstracji wzięło udział ok. 150-200 osób. Wydarzenie miało pokojowy przebieg. Policja, która je otoczyła, obserwowała i nagrywała, nadała kilkakrotnie komunikat o nielegalnym zgromadzeniu, a na koniec – spisała organizatora i część uczestników. Jak podał następnie nadkom. Robert Szumiata, policja skierowała w sprawie 37 osób wnioski o ukaranie do Sanepidu, 18 wniosków do sądu. Ponadto niektórym uczestnikom wystawiono mandaty na kwoty od 20 do 100 zł (w większości nie zostały przyjęte).

Na chwilę zamieszanie wywołał poseł Janusz Korwin-Mikke, który w pewnym momencie wszedł w grupę demonstrujących. Został jednak wybuczany i udał się w kierunku Sejmu ochraniany przez funkcjonariuszy, w akompaniamencie okrzyków „Prowokacja”, „Precz z faszyzmem i nacjonalizmem”.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nasz wspólny wróg to jest faszystowska prawica,wiec myślę ze nie warto się atakować miedzy sobą.

    Taka mała prośba czy ktoś moze nagrał moje przemówienie bo bym chciał to wrzucić na nasza grupę Polskiego Związku Zawodowego statystów.

    Gdyby ktoś chciał to zachęcam do podpisywania petycji Anny Błońskiej o stawce minimalnej dla statystów.

    https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_statystow?s=67471424&fbclid=IwAR1MOFhk2A8TlI3r4jgRxgRFDsd4Zw6gr-thrSERGHsnGdZWCIRc8E7RZUw

  2. Razemici wstydzili się protestować razem z Anarchistami. Ależ oni są niezłomni… Szacun…

  3. „nie darowując następnie również „umoczonej w neoliberalnej retoryce lewicy”.”

    Taka „lewica” to oczywiście nie lewica. To opłacana przez oligarchię żulia o intelekcie nie dorastającym nawet do rzyci takiego mózgowca jak jednoosobowy obalacz „komuny”, niejaki Walesa vel Wałęsa (nomen omen tysz Lech!) i moralności Radosława Sikorskiego.

  4. Brawo anarchiści. Dziękuję za to. Niestety nie mogłam przyjechać ponieważ żyje w wykluczeniu komunikacyjnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…