Niewykluczone, że już niedługo będzie można spacerować z bronią na Manhattanie i wokół Białego Domu. Kontrolowana przez republikanów Izba Reprezentantów przyjęła wczoraj ustawę dopuszczającą każdego, kto ma lokalne pozwolenie na broń, do korzystania zeń na całym terytorium Stanów Zjednoczonych. Organizacje przeciwne proliferacji broni nazwały tę decyzję „niewiarygodnie głupią”.

USA. Wikimedia

Tekst ustawy był priorytetem dla Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki (NRA), potężnego lobby sprzedawców i użytkowników broni. Jest inspirowany tym, co już istnieje w dziedzinie samochodowej: niezależnie od tego w którym stanie otrzymało się prawo jazdy, jest ważne w całych Stanach Zjednoczonych. Chodzi konkretnie o pozwolenie noszenia wszędzie broni schowanej pod ubraniem lub w samochodzie.

W 12 stanach jest to możliwe od dawna, ale w 28 innych potrzeba na to pozwolenia, mniej lub bardziej łatwego do uzyskania. Np. w Kalifornii, czy w Nowym Jorku, takie pozwolenie jest bardzo trudne do uzyskania. Kandydat musi wykazać szczególne powody, dla których chce przemieszczać się ze schowaną bronią. Z drugiej strony, w 41 na 50 stanów obywatele nie muszą wskazywać praktycznie żadnych ważnych powodów, by uzyskać takie zezwolenie.

„Przerażające głosowanie w Izbie wystawia wszystkich Nowojorczyków na niebezpieczeństwo” – oburzył się gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo. „Ten projekt pozwoli osobom winnym zbrodni wwozić do naszego stanu ukrytą i naładowaną broń, z pogwałceniem bezpieczniejszego prawa nowojorskiego” – dodał.

„Ustawa pozwala przemieszczać się z bronią niezliczonym sprawcom przemocy ” – ostrzegała też w tym tygodniu Everytown for Gun Safety, organizacja przeciwna rozszerzaniu prawa do noszenia broni w Stanach Zjednoczonych. Ale 24 stanowych prokuratorów generalnych poparło projekt, jedynie 17 było przeciw. Zdaniem przeciwników, ustawa, która musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat, nie tylko zlikwiduje lokalne restrykcje, ale i skomplikuje zadania policji.

Wszyscy się natomiast zgadzają, że lobby NRA kolejny raz potwierdziło swą nieodpartą siłę polityczną, mimo coraz większej liczby masowych zabójstw w USA.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…