Mikroplastik występuje w krakowskim powietrzu w formie włókien i bryłek. Póki co naukowcy nie zdołali jeszcze określić skali zanieczyszczenia; wiadomo jednak, że sytuacja jest groźna.

Naukowcy badający stan zdatności powietrza w stolicy małopolskie stwierdzili, że liczba mikroskopijnej wielkości plastiku w tzw. opadzie pyłu, tj. wśród innych bardzo licznych zanieczyszczeń powietrza w Krakowie była zaskakująco duża. Donosi o tym dziś portal Onet.

Brak jeszcze precyzyjnych danych dotyczących dokładnych ilości, ale wiadomo, że sprawa jest poważna. Uczeni wykryli w tamtejszym powietrzu włókna o różnej długości – od 0,5 mm do 9 mm. Większość z nich jest bezbarwna, jedynie niektóre z nich są niebieskie, czerwone, czarne i brązowe. To jednak nie wszystko, w krakowskim powietrzu występuje również plastik niewłóknisty – w formie bryłek.

– Obecnie plastikowe wyroby wytwarzane są z tysięcy rodzajów polimerów syntetycznych. Na razie nie wykonaliśmy szczegółowej analizy ich składu – testy wykazały jednak, że stwierdzone przez nas fragmenty w większości są tworzywami sztucznymi, a więc małymi fragmentami przedmiotów wykonanych przez człowieka – mówi w rozmowie z dziennikarzami Onetu inż. Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka badań.

Naukowcy opracowali próbki powietrza zebrane ponad gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach umieścili szklane naczynia, w których osiadały zanieczyszczenia powietrza, m.in. drobiny plastiku, unoszącego się wysoko nad budynkami.

– Według mojej wiedzy są to pierwsze tego typu analizy wykonane na terenie naszego kraju – powiedziała Onetowi inż. Jarosz.

Globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych wynosi setki milionów ton rocznie i wciąż rośnie. Według niektórych danych wyprodukowano już łącznie osiem miliardów ton tworzyw sztucznych. Raporty naukowców z całego świata potwierdzają powszechną obecność niewielkich fragmentów plastiku w oceanach. W ostatnich latach przeprowadzono również pojedyncze analizy powietrza pod kątem obecności mikroplastiku, m.in. w Paryżu.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…