Stołeczni radni miejscy uchwalili nowelizację taryfy przewozowej za korzystanie z komunikacji miejskiej. Osoby, będące w indywidualnych programach wychodzenia z bezdomności będą mogły liczyć na darmową komunikację miejską.

Autobus linii N44 / youtube.com

Zaświadczenie o spełnianiu warunków do bezpłatnych przejazdów będzie wystawiał właściwy dla dzielnicy ośrodek pomocy społecznej, a Zarząd Transportu Miejskiego wyda specjalną kartę uprawniającą do darmowych przejazdów. Programy wychodzenia z bezdomności to według  ustawy o pomocy społecznej wsparcie dla osoby bezdomnej polegające na rozwiązywaniu jej problemów życiowych, przede wszystkim problemów rodzinnych, mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem. Polega na opracowaniu wraz z pracownikiem socjalnym planu pomocy na najbliższe tygodnie i miesiące w miejscu pobytu bezdomnego.

patronite

Pracownicy socjalni często kierują podopiecznych do lekarzy, w tym specjalistów i terapeutów uzależnień, a także do psychologów i pomocy prawnej, pomagają w znalezieniu zatrudnienia, występują o przydział mieszkania. W każdym z przypadków miasto zobowiązało się zaoferować takiej osobie bezpłatny transport, ponieważ uzyskanie skutecznej pomocy wymaga często przemieszczania się po mieście.

– Chodzi o to, żebym pomóc osobom wychodzącym z bezdomności, które mają specjalny dokument. W zasadzie wszyscy głosowali za, tylko jedna osoba była przeciw tej zmianie, ale chyba przez pomyłkę. Nie było też dyskusji – powiedziała przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Malinowska-Grupińska.

Warszawski transport w wyniku nowelizacji stanie się też przyjaźniejszy niepełnosprawnym – nowe wzory legitymacji zawierać będą między innymi numer PESEL oraz opcjonalnie dane dotyczące stopnia niepełnosprawności i jej przyczyny. Będzie to umożliwiało lepszą identyfikację osoby, która się zgubi bądź ulegnie wypadkowi, albo w innej sytuacji kryzysowej. Zmiany przepisów pozwolą też zapisywać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów uczniom podstawówek i (jeszcze) gimnazjów na e-legitymacjach, bez dodatkowej Karty Ucznia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…