Organizacja Miłość Nie Wyklucza poinformowała o otwarciu konkursu na realizację hostelu dla osób LGBT w kryzysie bezdomności. Po dwóch latach od podpisania przez prezydenta Trzaskowskiego „Warszawskiej deklaracji LGBT” wreszcie jest szansa, że założenia zostaną zrealizowane.

Czy takie miejsce na mapie Warszawy jest potrzebne? Dane mówią same za siebie. W raporcie przygotowanym przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego i Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z Lambdą Warszawa i Fundacją Trans-Fuzja czytamy, że 68,9 proc. osób LGBTA doświadczyło jakiejś formy przemocy, 63,7 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy werbalnej, 12,8 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy fizycznej, 70 proc. młodzieży LGBTA ma myśli samobójcze. Raport powstał w 2015 roku, a sytuacja osób LGBT tylko się pogorszyła od tego czasu.

Ratusz Miasto Stołeczne Warszawa ogłosił dziś konkurs na organizację „całodobowego schronienia i wsparcia…

Opublikowany przez Miłość nie wyklucza Wtorek, 23 lutego 2021

Dziś w Polsce funkcjonują jedynie dwa miejsca, do których osoby mogą się zgłosić po pomoc. Oprócz dachu nad głową kluczowym jest również wsparcie psychologiczne i terapeutyczne, żeby pomoc była efektywna. Pobyt w hostelu interwencyjnym średnio trwa kilka miesięcy. W tym czasie osoby często biorą udział w terapii, uczą się samodzielności i odbudowują poczucie własnej wartości, które jest niezbędne do rozpoczęcia nowego życia. Liczba miejsc w hostelach jest mocno ograniczona, a potrzebujących dużo.

Miasto Warszawa już dwa lata temu obiecało realizować program systemowego wsparcia dla mniejszości seksualnych. Wczoraj ogłoszono konkurs na realizację całodobowego schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób o innej tożsamości psychoseksualnej w formie mieszkań wspomaganych treningowych, pierwszego punktu z Deklaracji. Będzie to program pilotażowy.

O potrzebach w osób LBGT w kryzysie bezdomności alarmują również warszawscy aktywiści, którzy obserwują wzrost osób na ulicach wywołany pandemią COVID. Jednak specyfika problemu mniejszości seksualnych, ich większe narażenie na przemoc i dyskryminację jest głównym powodem, dla którego muszą powstać osobne hotele interwencyjne dla tej grupy.

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…