Prawicowy tygodnik Wprost ujawnia interesujące szczegóły dotyczące znanego polskiego arcybiskupa o wdzięcznym pseudonimie „Flaszka”. Stolica Apostolska postanowiła się w końcu zająć skargami kilkunastu księży, którzy zarzucają mu brutalny mobbing.

Przypomnijmy. W październiku minionego roku w programie Czarno na białym w TVN24 przedstawiony został reportaż, w którym zaprezentowano relacje księży archidiecezji gdańskiej, oskarżających arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia o poniżanie podlegających mu duchownych. Od tego zaczęła się seria nowych problemów tego wysoko postawionego katolickiego funkcjonariusza. Jeden z księży powiedział na przykład, że metropolita gdański bardzo często zwraca się do swoich podwładnych używając obelżywych zwrotów i wyzwisk. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie także na łamach Portalu STRAJK.

Goście programu ujawnili również działania „Flaszki” Głodzia, które zdają się kwalifikować jako czystej wody korupcja, a może nawet wymuszenie rozbójnicze.

„Za przewodniczenie uroczystości trzeba przyjechać do kurii i podziękować” – mówił jeden z nich i dodał, że ofiara za bierzmowanie wynosi kilka tysięcy złotych. Zbyt małe opłaty spotykają się z formą upokarzania. Metropolita ma budować hierarchię podległych mu księży pod względem udzielanych „prezentów”. Okazją do ich wręczania są m.in. imieniny arcybiskupa. „Ci, którzy lojalnie składali te ofiary (…) no to zyskiwali takie intratniejsze placówki” – mówił w TVN24 kolejny ksiądz.

Łajdackie zachowania abp. „Flaszki” potwierdzili też anonimowi księża archidiecezji gdańskiej. Przekonywali, że o nieprawidłowościach informowali również nuncjusza apostolskiego w Polsce. W  TVN24 mówili o publicznym upokarzaniu wybranych osób i wszechobecnym strachu przed każdą wizytą hierarchy w danej parafii. Proboszcz jednej z nich przyznał nawet, że postępowanie przełożonego wywoływało u niego myśli samobójcze.

Tygodnik Wprost ujawnia dlaczego sprawą purpurata-mobbera dopiero teraz zajmuje się Watykan.

„Powodem, dla którego Stolica Apostolska postanowiła zająć się sprawą gdańskiego metropolity, były skargi 16 księży zarzucających mu poniżające traktowanie i mobbing. Kierowali je do nuncjusza abp. Salvatore Pennacchio, czyli do papieskiego ambasadora w Polsce. Niestety, korespondencja ta nie trafiała do samego papieża. Skądinąd wiadomo, że abp Pennacchio jest w zażyłych stosunkach z abp Głódziem, bywał w jego posiadłości w Bobrówce na Podlasiu. Kilkanaście dni temu nuncjusz gościł też prywatnie u abp Głódzia w jego trójmiejskiej rezydencji” – czytamy w artykule Marcina Dzierżanowskiego.

Z tekstu dowiadujemy się również, że „kontrola z centrali” jest efektem starań działaczy katolickich z Pomorza, którzy nie mogli wytrzymać okoliczności. Podobno Stolica Apostolska ma nawet wysłać specjalnego rewizora do Gdańska. Jak się zdaje – trwa gaszenie poważnego pożaru. W najbliższą sobotę bowiem (29. lutego) trójmiejscy katolicy zaplanowali protest przed budynkiem watykańskiej ambasady w Warszawie.

„Brak reakcji hierarchii kościelnej, a zwłaszcza nuncjusza, na doniesienia w sprawie udokumentowanych przewinień abp Głódzia, jest dla nas, wiernych, powodem zgorszenia. Liczne próby kontaktu z nuncjuszem, które spotkały się z całkowitą obojętnością, zmusiły nas do publicznego wyjścia na ulicę i głośnego zamanifestowania naszej niezgody na akceptowanie zła. Stojąc przed nuncjaturą, chcemy jako katolicy i katoliczki zdecydowanie i wyraźnie powiedzieć: Dość tuszowania pedofilii, dość obarczania winą ofiar, dość stawania po stronie sprawców, dość przedkładania wizerunku nad dobro pokrzywdzonych, dość mobbingu, dość ignorowania świeckich, dość przemilczania prawdy!” – deklarują organizatorzy protestu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Może lepiej uważać z tą krytyka akurat tego hoojarchy bo to kupel Kwacha znanego ponoc lewicowego wygrywa. A ten znowoz popiera ponoć lewicowego kandidatto na pręzidentto.

 2. A mnie lata ten caly hojarcha jak oni wszyscy w sukienki i firanki poprzebierani. Redaktorze kończ pan się łudzić oni inni nie będą. Ps. szamani innych gatunków i odmian też.

  1. Jedż mój bracie Fago do co poniektórych stref no go w zachodniej Europie i głoś, że bywają „islamscy szamani”……………. Odpowiem ci bracie tak: spieszmy się kochać Fagów bo tak szybko odchodzą…..Pomnisz Paryż i redaktorów z Charlie Hebdo?
   Ja wiem żeś ty zaprzysięgły „katoloterminator” ale opluwanie chrześcijaństwa ma jeden zaje.bisty plus — jesteś żywy i w całości…….
   Pozdrawiam.

  2. Widzisz ja nie pluje na chrześcijaństwo, gdyż ono jest mi obojętne tak jak i islamstwo. Musisz jednak spojrzeć ze ci szamani którzy władają i tym i tym są totalnie zdegenerowani. Wiesz ile jedna szajba jest młodsza od drugiej otóż 600 lat. Teraz cofnij się o owe 600 lat i poczytaj co mogłeś wtedy na owo chrześcijaństwo napisać bądź powiedzieć. Dzisiejszy kler jest nahapany, wszędzie świetnie umiejscowiony więc niby mniej agresywny. Tamte szamany ostro po bandzie idą, jak choćby taki Torquemada kiedyś.

  3. Ziom dla Ciebie będzie lepiej jeśli uważasz chrześcijaństwo za krynicę dobra i ostoję najwyższego, nie kojarzyć z tym dobrem pracownikow i urzędników tego chrześcijaństwa. Bo oni dobrzy nie są, wystarczy poczytać, porozmawiać itp. To duży błąd uważać ze jeśli ktoś odnosi się krytycznie do tych ludzi od razu lekceważy wiarę. Im wcześniej pojmiesz ze wiara dla nich jest tylko instrumentem osiągnięcia celu i korzyści tym dla ciebie lepiej. Nie porównuj mi tu ciągle do tego islamu bo to infantylne a stać ciebie na więcej.

  4. Fago bracie jedż do któregoś z zachodnich miast, stań na skrzyżowaniu i krzycz, że Jezus kretynem był — stawiam cały swój majątek, że przez tydzień takiego hepeningu nie spadnie ci włos z łysej głowy ale….
   Ale jedż jak wyżej i krzyknij, że Mahomet pedofilem był…. Spieszmy się kochać Fagów bo tak szybko odchodzą…… Chodzi mi tylko i AŻ o różnicę.
   Serdecznie pozdrawiam.

 3. Bojan wykazuje niezłego bzika w dziedzinie zwalczania wszelkich patologii w każdej religii — za wyjątkiem religii miłości jaką jest islam, ale to już raczej ze strachu o własną du.pę ale do tematu, cytat: „Watykan patrzy na „Flaszkę”,…. Patrzta Bojanie a wasz „lewicowy” kandydat Biedroń wziął se na doradcę serdecznego kumpla od „Głódziowej” flaszki czyli niejakiego Kwacha, jak przyznał onegdaj szef Kwachowej ochrony Dziewulski to Głódż doprowadził Kwacha do słynnej choroby filipińskiej której efekty mogliśmy zobaczyć na cmentarzu charkowskim………….
  W Polsce się piło, pije i będzie piło, pije ksiądz, ateista, adwokat, lekarz, profesor, bezrobotny czy lump, nie pije tylko „yntelygentna warsiafka” — ona woli koks, metkę, amfę, speedy czy trawkę, ona jest lepsiejsza od spożywających plebejski alkohol…………..
  Co ciebie walczący z kościołem Bojanie obchodzą tak bardzo sprawy kościoła?
  Ps. A może wysmażyłbyś artykuł jak to feminaziolskie poetki oskarżyły swych poprawnie politycznych kolegów o seksizm, mobing i „macanki?”. Nie napiszesz boć to przeca twoje środowisko…………

 4. W okolicach Trójmiasta krąży dżołk, że jeśli Głódź zostałby wybrany na papieża, to przybierze imię PIUSA WIELKIEGO :D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…