Prezydent Rumunii odwołał wizytę na Ukrainie, rząd węgierski ostrzega, że przyjaźń obydwu krajów jest poważnie zagrożona. To efekt wprowadzenia przez gabinet w Kijowie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis / fot. Wikimedia Commons

Reforma przewiduje zmianę struktury szkół podstawowych i średnich, obowiązkową naukę przez dwanaście lat (do poziomu szkoły średniej włącznie) i, jak chwalą się autorzy, „ostatecznie zrywa z radzieckim systemem”. Zamiast pamięciowej nauki mnóstwa informacji uczniowie na Ukrainie mają odtąd zdobywać umiejętności. Najważniejszą i najgłośniejszą zmianą jest jednak poważne ograniczenie możliwości nauczania w języku mniejszości narodowych. Od 2018 r. będzie to możliwe tylko przez pierwsze pięć lat nauki, w starszych klasach cała edukacja będzie odbywać się po ukraińsku. Docelowo, od 2022 r., języki mniejszości mają zostać ograniczone do całkowitego minimum.

Pomysłodawcy reformy nie ukrywają, że chodziło im głównie o pozbycie się szkół rosyjskich, ale równocześnie z pełną świadomością uderzyli w szkolnictwo innych mniejszości. 7 września ustawę potępiło ministerstwo spraw zagranicznych Węgier, upominając się o węgierską społeczność na Zakarpaciu. Jako że stanowisko nie spotkało się z odzewem Kijowa, wczoraj szef administracji rządu w Budapeszcie wyraził się w jeszcze ostrzejszych słowach. – Ukraina straci przyjaciela. A lepiej byłoby dla niej, gdyby miała więcej przyjaciół niż wrogów – powiedział Janos Lazar o tym, jakie mogą być skutki podpisania przez prezydenta Poroszenkę ustawy, którą węgierscy politycy nazywają „haniebną”. Węgry zamierzają złożyć przeciwko Ukrainie skargę w OBWE i ONZ.

Wczoraj o odwołaniu wizyty w Kijowie w związku z treścią ustawy poinformował również prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Głowa rumuńskiego państwa spotkała się z Petrem Poroszenką w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i powiadomiła go, że ani nie przyjedzie do ukraińskiej stolicy, ani nie podejmie przewodniczącego Rady Najwyżej w Bukareszcie, co było planowane na koniec września. – Powiedziałem Poroszence, że jestem niemiło zaskoczony takim biegiem wypadków – skomentował Iohannis. Dodał, że do tej pory uważał, że rząd w Kijowie jest otwarty na sprawy społeczności rumuńskiej (zamieszkującej głównie ukraińską Bukowinę).

Co zaś w sprawie – i tak bardzo nielicznych – szkół mniejszości polskiej zrobi resort Witolda Waszczykowskiego? Wydał oświadczenie, że jest świadomy całej sprawy, bo strona ukraińska wspominała wcześniej, jakie ma plany w kwestii szkolnictwa. A także, że nie ma się czym przejmować, bo nauka po polsku w przedszkolach i na niższych szczeblach edukacji jest zagwarantowana, nadto lekcje języka mniejszości mogą być organizowane przez stowarzyszenia kulturalne.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. waszyngton kazał solidaruchom robić loda banderowcom na złość Moskwie.Robią więc gorliwi.Zatracili nawet instynkt samozachowawczy

 2. Jest coś co łączy platfusów, pisiorów czy lewaków spod znaku krypty i wybiórczej – rusofobia, w imię rusofobii dali by się wydymać bez wazeliny bandzie oligarchów i banderowców, w imię rusofobii oddali by złodziejom z za Buga ostatni grosz i udzielali pożyczek bez pokrycia, w imię rusofobii „Waszczu co bierze w paszczu” na plucie banderowców w ryj mówi „deszcz pada”, w imię rusofobii niejaki chłystek o głupkowatym uśmieszku i ksywce Duda przemawiając na zgromadzeniu ONZ robi laskę jankesom w sposób urągający nawet niewolnikom w póżnym Egipcie.
  QRWA MAĆ!!!!! Czy my od stuleci nie zasługujemy na mądrych i patrzących NASZYCH racji polityków? Czemu ciągle wybieramy sobie „kelnerów” skręcających się w dziwacznych pozach przed byle chłystkiem, dlaczego większość naszych polityków ma naturę tanich dziwek sprzedających się za bezcen?
  QRWA MAĆ!!!!! Jak ja zazdroszczę Węgrom Orbana a Rosji Putina!!!!

  1. Wyborcy wybrali rząd antypolski za 500+, powrót do 65/60, darmowe leki dla 75+ etc.
   Jesteśmy zaściankiem i pośmiewiskiem cywilizowanej Europy!

  2. ziomekp.1, wyręczyłeś mnie! Mam dokładnie taką samą opinię o polskojęzycznych politykach, którzy dbają bardziej o interesy cudze, niż polskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czy rodzina Giulio Regeniego doczeka się sprawiedliwości? Po oskarżeniu czterech Egipcjan, proces zawieszony

Po tajemniczej śmierci włoskiego studenta Giulia Regeniego w 2016 roku, którego zmasakrowa…