Po liście ambasadorów akredytowanych w Polsce w sprawie LGBT, Polska poczuła się bardzo urażona. Do tego stopnia, że swoje urazy zechciała przedstawić ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

Polskie media napisały, że Mosbacher „została wezwana”, by wyjaśniła swoje stanowisko, a szczególnie sformułowanie, że „polska stoi po złej stronie hirtorii. Polskie MSZ nie było już tak odważne: Mosbacher zjawiła się w polskim resorcie spraw zagranicznych z „wizytą”, jak twierdzi portal.wp.pl powołując się na takie właśnie słowa wiceministra Marcina Przydacza. Na oficjalnej stronie MSZ o spotkaniu z Mosbacher nie ma ani słowa.

Po słowach o złej stronie historii amerykańskiej namiestnik minister Rau odwołał wtorkowe zaplanowane z nią spotkanie i „przełożył na inny termin”, by spotkać się we czwartek, 1 października.

Odwaga polskiego MSZ ograniczyła się do sformułowania Przydacza, że „nie możemy się jednak zgodzić z ostatnimi działaniami i wypowiedziami ambasador Mosbacher, a zwłaszcza ze stwierdzeniem, że w kwestii LGBT jesteśmy po złej stronie historii”. Poza tym zapewnił, że polsko-amerykańskie partnerstwo jest silne i trwałe oraz że relacje ostatnio zostały „wzmocnione”. Ambasador Mosbacher musiała tylko wysłuchać wyjaśnień w sprawie stanowisk w kontekście ostatnich wypowiedzi Georgette Mosbacher.

„Polskie prawo gwarantuje niedyskryminacyjne traktowanie wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, wyznania czy orientacji seksualnej (…) Historycznie Polska gwarantowała mniejszościom seksualnym dużo szersze prawa niż inne kraje i nigdy takich osób nie prześladowała”, z pewnością żartował minister Przydacz.

Niezależnie od uwag, jakie można mieć do sygnatariuszy listu ambasadorów, próba pokazania społeczeństwu, że Polska nawet USA gotowa jest zwrócić uwagę została zrealizowana w sposób, który musi bawić, a nie wywoływać szacunek do instytucji państwa polskiego.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…