Stany Zjednoczone, Izrael, Unia Europejska, Wielka Brytania oraz Australia wprowadziły zakaz podróży do RPA w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa – Omicron. RPA boi się jednak, że ta decyzja będzie miała opłakane skutki dla ich gospodarki.

Minister Zdrowia Republiki Południowej Afryki otwarcie skrytykował zakaz podróży do RPA, który ma w zamierzeniu powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu wirusa COVID-19. ,,To nie wygląda na naukowy powód, ale na paniczną reakcję” – powiedział minister. Jednocześnie wezwał inne państwa do solidarności i wspólnej walki z pandemią, zamiast do obwiniania siebie nawzajem.

Dramat sektora turystycznego

Podobne obawy wyraził prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, który zwrócił uwagę na druzgocące dla gospodarki kraju skutki tej decyzji. W istocie jest się o co martwić, bo zakaz podróży dotknie w szczególnym stopniu przemysł turystyczny, który odpowiada za 3 proc. PKB Republiki. ,,Jest to szczególnie ważne dla Kapsztadu. Tutaj dziesiątki tysięcy rodzin pracują w przemyśle turystycznym. Cały dzień zasypywany byłem wiadomościami od organizatorów wycieczek, (…) właściciele małych hotelów mówią, że wszystko jest odwoływane” – mówił burmistrz Kapsztadu, Geordin Hill-Lewis.

Co na to WHO?

Przed pochopnym wprowadzeniem ograniczeń dotyczących podróży ostrzegło również WHO. Przedstawiciele organizacji w swoich wypowiedziach podkreślają, że restrykcje związane z podróżami powinny być oparte na naukowej analizie ryzyka. ,,Na tym etapie nie zaleca się wprowadzania obostrzeń dotyczących zakazu podróży” – powiedział dwa dni temu na briefingu w Genewie Christian Lindmeier, rzecznik prasowy WHO. Organizacja w piątek zwołała spotkanie eksperckie, by ocenić ryzyko, jakie niesie za sobą nowy wariant wirusa. Lindmeier dodał, że WHO niedługo przekaże rządom państw odpowiednie instrukcje dotyczące działań. Badanie nad transmisją wariantu ma potrwać kilka tygodni.

Tymczasem pierwszy przypadek wariantu Omicron odnotowano już w Austrii i niewykluczone, że dotarł już on do Wielkiej Brytanii.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …