Duńczycy pokazali czerwoną kartkę prawicowej ekstremie. Tamtejsza nacjonalistyczna Partia Ludowa straciła w porównaniu z poprzednimi wyborami ponad połowę elektoratu. Wybór członków jednoizbowego parlamentu – Folketingu, przeprowadzony w nietypowy dzień, bo w środę, wygrała umiarkowana lewica.

Obywatele ojczyzny Andersena zagłosowali wczoraj na siły umiarkowane. Najwięcej głosów zdobyła Partia Socjaldemokratyczna (SD), która uzyskała poparcie 25,3 proc. uczestników elekcji, według sondażu exit poll, przeprowadzonego przez instytut Megafon. Prawdopodobną szefową przyszłego rządu zostanie przewodnicząca zwycięskiej formacji – Mette Frederiksen. Nie jest to jeszcze pewne, bo najpierw socjaldemokraci muszą przeprowadzić rozmowy o utworzeniu koalicji z mniejszymi lewicowymi partiami. Postępowe ugrupowania według wstępnych szacunków zdobyły łącznie 54,7 proc. głosów w środowych wyborach, co da im większość w izbie.

Drugie miejsce zajęła partia, która pod koniec maja zwyciężyła w wyborach do europarlamentu. Mowa o ugrupowaniu Venstre obecnego premiera Larsa Rasmussena, na które zagłosowało 20,9 proc. osób, które poszły do urn. Venstre to partia teoretycznie liberalna, jednak w wielu sprawach zajmująca stanowisko kojarzące się ze skrajną prawicą. To właśnie ludzie premiera Rasmussena forsowali w ciągu ostatnich czterech lat szereg budzących wiele kontrowersji w Europie rozwiązań, takich jak. np odbieranie azylantom kosztowności (z wyłączeniem pamiątek rodzinnych) „na pokrycie kosztów ich integracji w Danii” czy wysyłanie migrantów, który nie uzyskali azylu na oddaloną od wybrzeża wyspę, gdzie dotąd mieścił się ośrodek badań nad chorobami zakaźnymi. Dodatkowo wprowadzono zakaz publicznego zakrywania twarzy. Ustawa dotyczy co prawda wszystkich, ale wiele osób odebrało ją jako dyskryminującą muzułmańskie kobiety noszące nikab. Natomiast na duńsko-niemieckiej granicy pojawiło się więcej kontroli, a policję wsparło w tym zadaniu wojsko.

Pozytywna informacją jest klęska nacjonalistycznej i  niechętnej imigrantom Duńskiej Partii Ludowej, która w zeszłych wyborach dostała 21,5 proc.,  teraz zebrała ledwie 9,8 proc. Ekstremistom wyrosła konkurencja. Część ich wyborców przeniosła sympatie na partię Twardy Kurs, która chce m.in. zakazać islamu w Danii i deportować z kraju setki tysięcy muzułmanów.

Dlaczego Duńczycy skłonili się do socjaldemokracji? Mette Fredriksen przekonała ich, że liberałowie i ich konserwatywno-brunatni sojusznicy zagrażają podstawom państwa dobrobytu. SD skupiała się podczas kampanii na hasłach o zwiększeniu wydatków socjalnych po latach zaciskania państwa, ale niestety również podjęła starania o wyborców nacjonalistów, głosząc hasła bardziej stanowczej polityki imigracyjnej.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie bardzo rozumiem narrację portalu jakoby koniecznością dla Danii i jej obowiązkiem wobec świata była liberalna polityka migracyjna. Chciała sobie Dania zaostrzyć politykę migracyjną – zrobiła to, również przy poparciu socjaldemokratów. Gdyby migracja miała tylko dobre strony nie byłoby poparcia np dla Twardego Kursu. Pamiętam jak na tym portalu 4 lata temu było oburzenie na duńskich socjaldemokratów, którzy głosili hasła iż jeśli( emigranci) przyjechali do Danii powinni pracować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…