Po ośmiu latach rządzący w Norwegii konserwatyści tracą władzę. Zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych odniosła Partia Pracy, a swój stan posiadania powiększyły także inne partie lewicowe.

Partia Pracy uzyskała 26,4 proc. poparcia i 48 mandatów w 169-osobowym norweskim Stortingu. Drugie miejsce z wynikiem 20,5 proc. zajęła rządząca dotychczas Partia Konserwatywna, która jednak utraciła aż dziewięć z posiadanych dotychczas 45 mandatów. Na trzecim miejscu uplasowała się agrarystyczna i eurosceptyczna Partia Centrum (28 deputowanych), na czwartym zaś – konserwatywna i antyimigrancka Partia Postępu (21).

Następne dwa miejsca przypadły partiom lewicowym – socjalistycznej Sosialistisk Venstreparti i marksistowskiej Rødt. Uzyskały one kolejno 13 i 8 mandatów, wyraźnie poprawiając swoje wyniki w stosunku do poprzednich wyborów. Szczególnie znaczenie ma sukces stale rosnącej w siłę marksistowskiej Rødt, której udało się wprowadzić do parlamentu aż siedmiu nowych deputowanych. Za ugrupowaniami lewicowymi uplasowali się dotychczasowi koalicjanci rządowi konserwatystów – Partia Liberalna (8 mandatów) i Chrześcijańska Partia Ludowa (3), a także Partia Zielonych (3). Frekwencja w wyborach wyniosła 77,1 proc.

,,Jako największa partia zagwarantujemy, że Norwegia będzie miała nowy rząd i obierze nowy kierunek” – powiedział na wieść o wyniku wyborów Jonas Gahr Stoere, lider Partii Pracy i prawdopodobnie nowy premier. ,,Chcemy bardziej sprawiedliwej Norwegii, dla wszystkich” – dodał. Jego ugrupowanie szło do wyborów z hasłami poprawy jakości i dostępności usług publicznych, ochrony praw pracowniczych oraz polityki proekologicznej. Politycy Partii Pracy zapowiadają m. in.: walkę z bezrobociem i nieuczciwymi praktykami pracodawców, podwyżkę podatków dla najbogatszych, przeznaczenie dodatkowych środków na edukację i ochronę zdrowia oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Obecnie trwają negocjacje nad kształtem nowej koalicji. Partnerami Partii Pracy w nowym rządzie będą najprawdopodobniej Partia Centrum oraz Sosialistisk Venstreparti.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…