Został bohaterem amerykańskiej skrajnej prawicy, gdy opowiedział policji przerażającą historię o tym, jak obronił się przed czarnoskórym napastnikiem polującym na neonazistów. Teraz został aresztowany i grozi mu rok w więzieniu za wprowadzenie organów ścigania w błąd.

Historią Joshuy Witta amerykański internauci żyli od połowy sierpnia. 26-latek z San Diego opublikował na Facebooku dramatyczną historię o tym, jak na ulicy zaczepił go czarnoskóry mężczyzna. Zapytał on, czy Witt jest neonazistą, sugerując się jego fryzurą. Nie czekając na odpowiedź, zaatakował. Napadnięty zdołał jednak się obronić, został przy tym ranny w rękę. Wpis w mediach społecznościowych opatrzył zdjęciami zabandażowanej i krwawiącej dłoni. Historię podawali dalej oburzeni sympatycy prawicy, miotając gromy na agresywnych aktywistów Antify, materiał o Wittcie nadało Fox News i inne media o podobnej orientacji ideologicznej. Mężczyzna opowiedział również o swojej krzywdzie policjantom.


Na nieszczęście dla niego mundurowi okazali się bardziej wnikliwi niż internauci, którzy przekazywali dalej jego wpis. Zapoznali się z nagraniem z monitoringu ze wskazanego miejsca zdarzenia i przekonali się, że żaden czarnoskóry mężczyzna – ani w ogóle nikt – z niego nie ucieka po dokonaniu ataku. Przesłuchali osobę, która wydawała się podobna do człowieka opisanego przez Witta – okazało się, że ma alibi. Wreszcie po obejrzeniu kolejnego nagrania zobaczyli, że sam „poszkodowany” kupuje w sklepie sportowym mały nóż. To skłoniło bohatera prawicowego internetu, by przyznał się do zmyślenia całej historii. Prawda okazała się prozaiczna – 26-latek zaciął się nożem, siedząc we własnym samochodzie.

Za wprowadzenie policji w błąd mężczyźnie grozi grzywna do 2650 dolarów i nawet rok więzienia. Nietrudno się domyślić, że również w mediach społecznościowych potraktowano go bezlitośnie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Oświęcim: zniknęły nazistowskie bazgroły. Zamalowali je sprawcy, w ramach resocjalizacji

Swastyka i symbole SS nie szpecą już muru cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Zamalowani j…