Kiedy na miesiąc przed wyborami  parlamentarnymi francuscy Zieloni (EELV) opublikowali afisze wyborcze ze swoimi kandydatami, uwagę publiczności przykuł szczególnie jeden z nich, prezentujący  Douchkę Markovic i jej zastępcę Thierry’ego Schaffausera.

Oboje kandydowali z Paryża – Markovic jest obrończynią zwierząt i działaczką LGBT, a Schaffauser trudni się prostytucją, należy do związku zawodowego pracowników seksualnych i walczy o ich prawa. Uważa, że „prostytucja jest godną pracą, którą należy szanować”, mówił również, że „walka o prawa pracowników/pracownic seksu wydaje mi się całkowicie logiczna z punktu widzenia ekologii.” Zdjęcie było bardzo „gender” – Markovic wystąpiła w męskim krawacie i spodniach, a Schaffauser w swym „ubraniu roboczym”. Według świadków, w czasie sesji wszyscy świetnie się bawili.

Jednak po kilku dniach Markovic, pod wpływem krytyki ze strony swoich koleżanek i kolegów najpierw zagroziła dymisją, a potem podała się do dymisji. Ogłosiła nagle, że nie podoba się jej Schaffauser, jako osoba, która „nie szanuje innych”. Zdaniem krytyków kandydatka wystawiła się na ryzyko nie zdobycia 5 proc. głosów, które uprawniają do zwrotu kosztów kampanii, Po namyśle sztab wyborczy Zielonych nie przyjął dymisji Markovic, natomiast wykreślił z listy wyborczej Schaffausera, bez podania powodów. Markovic musi teraz zrobić sobie nowe zdjęcie, tym razem z kobietą. Schaffauser zapowiedział złożenie skargi o dyskryminację.

Zieloni przeżyli w zeszłym roku proces rozpadu, ze względu na brak wyraźnego profilu politycznego partii, liczne podziały, dezercję członków i nawet skandale. Ich grupa parlamentarna przestała istnieć, a szanse na nową reprezentację są bardzo małe.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

,,Tak kłamać po prostu nie można” – liderzy Lewicy punktują hipokryzję PiS – u na kongresie w Białymstoku

W niedzielę 27 września odbył się w Białymstoku Podlaski Kongres Lewicy. Otworzyły go wyst…