Forum Związków Zawodowych, w obliczy kryzysu związanego z pandemią, domaga się większej pracowniczej ochrony dla pracowników medycznych.

FZZ jest jedną z trzech największych w Polsce central związkowych , zrzeszającą obecnie 53 organizacje ogólnopolskie oraz 69 organizacji należących do struktur wojewódzkich. Reprezentuje pracowników w Społecznej Radzie Dialogu Społecznego. To liczący się partner.

Podpisana pod Stanowiskiem przewodnicząca FZZ, Dorota Gardias, z zawodu pielęgniarka, nie szczędziła słów krytyki pod adresem państwa, które nie radzi sobie w walce z pandemią.

„Niestety, państwo po raz kolejny abdykowało, w największej mierze odrzucając nie tylko postulaty środowisk medyków w zakresie chęci udzielania wsparcia kluczowym instytucjom państwowym, ale również w zakresie debaty na temat warunków pracy i płacy zatrudnionych w szpitalach i pozostałych placówkach pracowników’, czytamy w dokumencie.

Forum Związków Zawodowych proponuje rządowi wprowadzenie Tarczy Medycznej czyli rozwiązań, które w tym trudnym czasie chroniłyby najbardziej obciążone grupy zawodowe, jakimi są szeroko rozumiani medycy. Postulowane jest wprowadzenie siedmiu działań: – poszerzenie centralnych gremiów ds. zarządzania kryzysowego o przedstawicieli organizacji pracowników oraz pracodawców branży medycznej; powrót do 100 proc. zasiłku dla medyków przebywających w kwarantannie lub na zwolnieniu; wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, rekompensujących straty poniesione w wyniku pracy w arcytrudnych warunkach; dodatek dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia w wysokości średniego wynagrodzenia za pracę netto (zgodną z wyliczeniem za poprzedni kwartał br.), a co za tym idzie przekazanie w trybie pilnym dodatkowo 1 proc. PKB na ochronę zdrowia; stworzenie dodatkowych miejsc pracy, wsparcie miałoby obejmować obsługę personelu w zakresie komunikacji z sanepidem; zmiany w przepisach wzmacniających opiekę prawną nad personelem; zabezpieczenie zakażonego personelu medycznego, zapewniające mu odpowiednie warunki przebywania poza domem”.

Związkowcy mają pretensje do rządu, że tworząc kolejne tarcze antykryzysowe, nie pomyślało oddzielnie o medykach, skazując ich na powiększającą się frustrację. Przypomniano, że FZZ
kilka miesięcy temu złożyło skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z wprowadzeniem przez Rząd RP nakazu pracy dla pielęgniarek i położnych.

Znamienne, że to związek zawodowy zwraca uwagę rządowi na zaniechania w sprawie walki z pandemia, których gorzkie owoce musi dzisiaj spożywać całe społeczeństwo.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…