Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej skazał 31 marca cztery osoby za propagowanie komunizmu na łamach pisma „Brzask”.

www.flickr.com/photos/carlo
www.flickr.com/photos/carlo

Zarzuty postawiono im z art. 256 par.1 KK „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Wyrok to 9 miesięcy ograniczenia wolności, w trybie nakazowym, bez obecności stron, a zatem i bez możliwości obrony oskarżonych. Ponadto mają obowiązek świadczenia przymusowej, nieodpłatnej pracy społecznej oraz grzywny.

Początkiem całej sprawy był donos posła PiS Bartosza Kownackiego (tego od wyrażenia żywiołowej radości, że na pl. Zbawiciela w Warszawie płonie, jak napisał w FB „pedalska tęcza”) złożony w 2013 r. Wówczas prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Zaraz po przejęciu władzy przez PiS sprawa powróciła. Tym razem usłużna prokuratura nie miała śmiałości, by odmówić i postępowanie wszczęła, by zakończyć je aktem oskarżenia, którego najważniejsza część brzmiała: „publicznie propagował totalitarny ustrój państwa, w ten sposób, że wchodząc w skład zespołu redakcyjnego czasopisma „Brzask” zamieszczał na jego łamach treści, odwołujące się bezpośrednio do idei komunistycznego ustroju państwa oraz marksizmu i leninizmu, publikowane następnie na stronie internetowej www.kompol.org, co w kontekście doświadczeń historycznych jest zaprzeczeniem wartości demokratycznych…”

Skazani złożyli sprzeciwy od wyroków i mają nadzieję, że ich sprawa będzie rozpatrywana w normalnym, a zatem dającym oskarżonym prawo do obrony, trybie.

Członków Komunistycznej Partii Polski jest 1000 osób, z nich aktywnych około 50, wydawany przez nich „Brzask” jest pismem doprawdy niszowym. W swoim programie (część II) KPP stwierdza, że jej celem jest socjalizm, a nie komunizm. A jednak państwo polskie rzuca do walki z nimi swój aparat represji, twierdząc kłamliwie, że głoszone poglądy są prawdziwym zagrożeniem społecznym. Jednocześnie pozostaje ślepe na przewalające się przez polskie miasta marsze faszystów, z symbolami nazistowskiej ideologii i wezwaniami do zabójstw ludzi ze względu na ich wyznanie, pochodzenie, płeć, wyznawaną religię i poglądy.

Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że żadna z lewicowych i centrolewicowych organizacji, tak mocno protestująca w obronie wolności słowa, nie zauważyła tego wyroku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. MARKSISTOWSKI KOMUNIZM NIE JEST USTROJEM, SYSTEMEM TOTALITARNYM !!!

  Ta leninowska kacza banda, monopartia bolszewicka nie ma pojęcia o marksistowskim komunizmie !!!

  OTÓŻ: Eliminowanie samodzielnego myślenia jest domeną leninowskiego bolszewizmu.

  Marksistowskiego socjalizmu, tym bardziej komunizmu jeszcze na świecie nie było nigdzie. W rzeczywistości leninizm nie jest kontynuacją i rozwinięciem nauki Marksa, jest samodzielną i odrębną koncepcją Lenina.

  Cała istota leninizmu zawarta jest w pracy Lenina „Państwo a rewolucja”, roku 1917. Sprowadza się ona do kwestii: jak zdobyć władzę i jak ją utrzymać. Narzędziem zdobycia i utrzymania władzy według Lenina jest „partia nowego typu”, monopartia, w razie potrzeby zamaskowana jako taki czy inny „front”, taka czy inna „rada”, „prawo i sprawiedliwość” itp.

  Marksistowski socjalizm>komunizm to porozumienie ludzi co do budowania lepszego systemu na bazie pomocniczości. Pracy wszystkich dla dobra wszystkich…jak w rodzinie np. I proszę już nie mylić tych pojęć. Ta kapitalistyczna banda złodziei ukuła też to najgłupsze hasło “precz z komuną”….i da każdą kasę na swoją obronę i swoich miliardowych kont kajmańskich użytecznym idiotom.

  Macie w największym skrócie… Wolność = Komunizm = dobrowolne stowarzyszenie wytwórców…zanika pieniądz i państwo.

  Jak ktoś jeszcze czegoś nie rozumie odsyłam do klasyka…tam to jest dostępnie opisane.
  A spółdzielczość to przedsionek socjalizmu….i o tym się nie mówi…nienawistna cisza.

  Opisał to dobrze K. Marks w “Kapitale” …ale komu dzisiaj chce się czytać jak jest TV, fotel i pilot.

  Na świecie nadal przedkłada się pieniądze ponad moralność, i dopóki to się nie zmieni, dopóki ludzie nie zbudują marksistowskiego komunizmu, nie zapanuje pokój. Kapitalizm niestety jest egoistyczny, amoralny, antychrześcijański, antyludzki który tworzy wyzysk, bezrobocie, bezdomność i biedę oraz wszelkie wojny. To nie może trwać wiecznie. Przyjdzie kiedyś taki czas, że ludzie wyzwolą się z tych kajdan niewolniczej pracy a praca stanie się wartością. By ludzie nie musieli kupować tego co sami wytworzyli. Socjalizm, komunizm, to nie leninowska rewolucja bolszewicka.

  Kamieniem węgielnym marksistowskiego socjalizmu>komunizmu, jest wspólna, społeczna własność środków produkcji, brak wyzysku z wartości dodatkowej i brak alienacji pracy. To system innych wartości niż kapitalistyczne gromadzenie bogactwa…złudnego zresztą. PANTA RHEI…

 2. Ciekawy ten art. 256 par.1 KK. „…nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość…” – ustawodawca oczywiście myślał w pierwszym rzędzie o komunistach.

 3. Ale czytaliście w ogóle statut KPP czy artykuły publikowane przez nich na stronie? W statucie odwołują się wprost do marksizmu-leninizmu, a na stronach można znaleźć artykuły wychwalające stalinizm.

 4. Komuchów nie lubię ,ale to co wyrabia PIS to już ręcznie sterowane „wesołe miasteczko”
  Wyrok to 9 miesięcy ograniczenia wolności, w trybie nakazowym w imię walki z trroryzmem pewnie…
  No nic gęba na skobel i klaszczemy Jarosław Polskę zbaw!!!

  1. Kiedyś czytałem jakiś wywiad z człowiekiem odpowiedzialnym za portal „Sie myśli”. Mówił, że uciekliście z domena do Kenii bo baliście się polskich władz. W domyśle rządzących „komunistów” z PO. Czy teraz jak PIS wsadza komunistów to wrócicie z domeną do Polski czy dla was PIS to też komuniści? Tylko bardziej tacy od Stalina, bo sam Stalin kazał zlikwidować polska KPP w latach czterdziestych.

 5. Porusza głębia wiedzy w dyskusji. Z równym powodzeniem można dyskutować o głębokości grobu kopanego dla przeciwnika. I w ten sposób dyskusja znalazła się na powierzchni na poziomie godnym obecnej sprawiedliwości, tak pięknie wyłożonej w akcie prokuratury.

 6. Antifa i Anarchiści nie raz już pogonili to KPP potrafiące przy policji robić te swoje teatrzyki. Pamiętacie może cudaków w strojach rodem z KACAPSKIEJ rewolucji w 2004 na WA29 – Przeciwko Europejskiemu Forum Ekonomicznemu???
  Tam też wyleźli na czoło marszu skąd zostali wykopani po za marsz!!!
  @Virus T
  Narodowy socjalizm a Komunizm i nie ma różnic>?
  :) a czy czasami w jednym nie chodziło o kult NORDYCKIEJ RASY PANÓW i budowy 1000letniej III Rzeszy a w drugim doprowadzenie do komunizmu jako ideologii calego świata -wyzwolenia chłopo-robotników itp?
  O czym tu dyskutować skoro są głosy wielbiące totalitaryzmy czy to brunatne czy czerwone…

  1. Nazizm i komunizm to totalitaryzmy dokładnie identyczne, dlatego wymienia się wiele podobieństw i niewiele różnic. Tak samo jak nasi narodowcy zachowywali się i naziści i bolszewicy i do jednego i do drugiego ich dopasujesz w swoim zachowaniu. I to powinno być karane i zabronione, bo ja nie widzę aby socjaliści kogoś bili lub wzywali do nienawiści na ulicach do innych polaków jak to robią narodowcy. To jest kpina z prawa aby narodowcy byli bezkarni, a nikomu nie szkodzący byli karani.

  2. @Virus T

   Komunizm to totalitaryzm? Czyżby? Komunizm to stan, w którym nie ma już państwa, wyzysku człowieka przez człowieka, żadnych klas, a jedyna władza ludzi obejmuje kwestie gospodarcze. I ty. kolejny idioto, twierdzisz, że komunizm to totalitaryzm podobny do nazizmu? Wytłumacz, proszę, jak społeczeństwo, którym nie zarządza żaden rząd i nad którym nie ma władzy kapitału i państwa może być poddane jakiemukolwiek totalitaryzmowi? Czy w społeczeństwie bezklasowym może zaistnieć totalitaryzm?

  3. @Roman Boryczko

   Antifa i anarchiści pogonili działaczy z KMP, nie z KPP (Komunistyczna Młodzież Polski). Jakbyś wiedział, to już od dłuższego czasu KMP i KPP nie są ze sobą zaprzyjaźnieni – obecnie jedni od drugich stanowczo się odżegnują. Pokłócili się o ulotki, które KMP kolportowało, a których treść nie przypadła do gustu KPP. Oczywiście, znowu udowodniłeś, że nic nie wiesz.

  4. Kto robił teatrzyki? To pseudo-anarchiści (pseudo, bo nie wiem jakim cudem dzieci z „dobrych domów” mogą być prawdziwymi socjalistami) na jednym z marszów przegonili komunistów, przy udziale policji zresztą. Policji! Powtarzam: Komuniści zostali zgarnięci przez psiarnię przy aprobacie anarchistów! Żenada!

  5. truskawka
   To jest motyw z Marksa i to jest czysta religia, tak samo utopijna o powszechnej sprawiedliwości tylko nie w niebie a na ziemi, jak w kościele, oni głoszą to samo tylko po śmierci ma być powszechna sprawiedliwość. Dlatego tyle się mówi że komunizm był religiopodobny. A my tu mówimy o tym co było w państwach układu warszawskiego, jak utopia została zrealizowana. Pytania do matury masz z historii naprzykład takie…wymień różnice i podobieństwa ustoju totalitarnego Hitlera i Stalina.. i jak kiedyś byś była w szkole, to nasi narodowcy więcej podobieństw mają z bolszewikami. Jednak ani nazywanie ich faszystami ani bolszewikami nie jest błędem bo są te ustroje niemal identyczne.

  6. @Virus T

   Marks nie zajmował się szczegółowo tym jak wyglądać będzie społeczeństwo komunistyczne. Stalin nie był z żaden sposób komunistą, marksizmem podpierał się jedynie dla własnej wygody. Komunizm nie jest nie nosi znamion religijnych, gdyż jego nadejście nie jest związane z wolą Niebios, ale przede wszystkim ze zmianą sposobu produkcji. Jak będzie wyglądać prawdziwy komunizm można tylko przypuszczać, bowiem misją komunistów jest poprowadzić proletariat do walki o jego wyzwolenie, nie wprowadzanie komunizmu tu i teraz – najpierw musi nastąpić dyktatura proletariatu, co jest jedynie niejako wstępem do dalszych zmian. Stalin w teorii był komunistą, Hitler w teorii był narodowym socjalistą (to Strasserowie nimi byli, Hitler nie specjalnie był przywiązany do narodowego socjalizmu) – obaj nie byli w praktyce tymi, za których ich się powszechnie uważa.

  7. @Virus T

   Komunizm nie „był” (celowo podkreślam czas przeszły) podobny do religii, gdyż komunizmu nigdy na świecie nie było (co prawda Stalin bełkotał, że już prawie do niego dobito, ale dziecko wie, że to bzdury dla idiotów). Komunizm to „system” bezpaństwowy, więc nie może istnieć coś takiego jak państwo komunistyczne, skoro państwo powstało jako instytucja klasy wyzyskującej przeciwko klasie wyzyskiwanej – tam gdzie nie ma klas, nie ma też państwa! ZSRR w czasach Stalina i następców nie dążył do „obumarcia” państwa, wręcz przeciwnie: umacniał je, co właśnie świadczy o tym, że antagonizm klasowy się zaostrzał (z tą różnicą, że zamiast klasy kapitalistów pojawiła się klasa biurokratów, niewiele od pierwszych się różniąca).

  8. Truskawiątko
   A to jednak nie czytałaś kapitału, bo krytyka Marksa jest dość poprawna kpapitalizmu, ale druga część czyli budowa ustroju to jest czysta religia i postulaty skopowiane z kleru.

   Komunizm, bolszewizm – jak zwał, tak zwał… A kilkadziesiąt lat po Raymondzie głos w tej samej sprawie zabrał profesor Marcin Kula. W książce „Religiopodobny komunizm” punkt po punkcie wykazał m.in. podobieństwa pomiędzy komunizmem a katolicyzmem. Gorąco polecam tę lekturę. Przedstawione w niej analogie rytuału i praktyk komunizmu względem praktyk religijnych Kościoła katolickiego są niezwykle płodne intelektualnie. Z jednej strony zjazdy partii bolszewickiej – masy, tłum niesamowity, radość, euforia, egzaltacja. Z drugiej – zbiorowe nabożeństwa, pielgrzymki, w których uczestniczą setki tysięcy albo miliony. Z jednej strony kult np. Stalina, narodowa żałoba po śmieci Bieruta, z drugiej – kult męczenników, błogosławionych i świętych Kościoła. Tu fetujemy taką superważną rocznicę, a tam – całkiem inną. Ale fetujemy dokładnie w taki sam sposób. Radość, euforia, egzaltacja.

   https://mobile.facebook.com/notes/nowy-ateizm/katolicyzm-vs-bolszewizm/503772016366996/?_rdr

  9. Kapitału ( z wielkiej litery), jak już – czytałem i znam Kapitał. Oczywiście, że krytyka kapitalizmu Marksa jest poprawna, sam zaś komunizm mimo „podobieństw” jest antyreligijny, porównania do Stalina nie mają tu sensu, gdyż ten nie był komunistą, o czym każdy komunista doskonale wie.

  10. I jeszcze: jak społeczeństwo komunistyczne wyglądać będzie do końca nie wiadomo, gdyż jego kształt przy obecnym sposobie produkcji może być tylko „przypuszczalny”- zmiana bazy pociągnie niechybnie zmianę nadbudowy, a ta będzie inna niż dziś, lecz jaka, tego Engels i Marks nie określili dokładnie.

 7. @truskawa
  Ja widzę że sa jeszcze masturbatorzy pod czerwonego Peep-show a.
  Dzieki za rys historyczny Towarzyszu z Łubianki.
  Idiotów szukaj w swoim kacapskim gnieździe lub w resortowej SB ckiej rodzinie.
  Dzieciaki z budzetówki na komuszych posadach TAK JA NIESTETY ZAPIERADALAM NA WAS PO 12 GODZIN BYSCIE MOGLI CZASEM WYŁAZIC ZE SWYCH NOR Z PORTRETAMI MAO CZY INNEGO STALINA…

  1. Kretynie, narodowy sojalializm który prezentują nacjonaliści to jest dokładnie to samo co komunizm, tylko kosmetycznie te dwie ideologie się różnią. Cały ten syf narodowy to są synalkowie byłych Ormowców i Zomowców, bo tak ich nauczyli latać z pałami za polakami.

  2. @Roman Borczyko

   Ciesz się, że znowu usunęli mój wpis, a dwa razy pisać tego samego mi się nie chce.

 8. Bezwarunkowo sąd powinien ich skazać na rozstrzelanie. W imię wolności i demokracji:)

 9. Co innego jak ludzie wychodzą na ulice z czerwonymi flagami symbolizującymi Socjalizm czy wartości lewicowe i walkę z wyzyskiem ,który nie skończył sie a wrecz sie nasila a co innego jak maja prowokacyjne flagi z sierpem i młotem jako symbolika totalitaryzmu sowieckiego. Ci ludzie czcza zbrodniarzy ,cwanych ideologów (LENIN TROCKI) jak i ikone demonicznej machiny zbrodni- STALINA
  Przychodzenie z taką symboliką na demonstracje lewicowe winno się skończyć „klapsami” w pysk. Lubie Rosjan ,lecz kloacznego sowietu nie trawię

  1. Powinieneś zapier…lać przez 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu do 67 roku życia. Sierpa i młota nie zobaczysz bo nie będziesz miał czasu.

  2. @Roman Boryczko

   Ty idioto! Jeśli nie posiadasz jakiejkolwiek wiedzy o socjalizmie i historii, to nie udzielaj się na forach. Pewnie , jełopie, nie wiesz co znaczą sierp i młot, skoro uważasz, że można być komunistą „czczącym” zarówno Trockiego jak i Stalina (nie można jednocześnie zgadzać się z wizjami socjalizmu Trockiego, popierając przy tym Stalina [zauważ, pało, że to Stalin kazał zamordować Trockiego]). Durniu, socjalizm jest właśnie niższą fazą komunizmu; socjalizm to etap drogi, który prowadzi do komunizmu. To właśnie przez drani pokroju Stalina komunizm w ogóle jest kojarzony jako „system zła” – i teraz pojawia się kretyn pokroju Romana Boryczki, który musi wykazać się swoją niewiedzą w internecie. Bez pozdrowień i odbioru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …