Konstanty Radziwiłł

Od 2015 roku każdy, kto skończył 15 lat, bez uprzedniej wizyty u lekarza mógł kupić pigułkę „dzień po”. PiS uznało jednak, że trzeba z tym skończyć. Wczoraj rząd przyjął projekt, który przewiduje, że sprzedaż hormonalnych leków antykoncepcyjnych będzie odbywać się wyłącznie na receptę.

Konstanty Radziwiłł
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł/ fot. Wikimedia Commons

Zapobiegająca ciąży pigułka ellaOne została dopuszczone do obrotu w UE w 2009 r. Jej działanie polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Nie jest przeznaczona do stosowania w trakcie ciąży i nie powinna być przyjmowana przez kobiety podejrzewające, że są w ciąży. Ale nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Mimo, że działanie pigułki nie wykazuje żadnych różnic w zakresie bezpieczeństwa lub skuteczności w przypadku osób młodocianych w porównaniu z kobietami dorosłymi, to ponoć właśnie ochrona nastolatek była przyczyną zakazu jej sprzedaży w aptekach bez recepty.

Oficjalnym powodem regulacji na rynku leków hormonalnych jest „optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków NFZ”. Tymczasem od kilku miesięcy było wiadomo, że minister Radziwiłł szuka prawnego pretekstu by ograniczyć dostęp do pigułki ellaOne.

Gdy w styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży bez recepty preparatu ellaOne polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że pigułki będzie można sprzedawać w Polsce bez recepty, bo odbiorcą decyzji KE jest firma wprowadzająca lek na rynek, a rząd polski ani resort nie są stroną w sprawie. Już na początku kwietnia 2015 r. ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia, zgodnie z którą tzw. pigułka dzień po może być sprzedawana bez recepty wyłącznie osobom, które skończyły 15 lat.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. W trzy dni po wprowadzeniu tego ,,wiekopomnego pomysłu” Czesi zaczną wysyłać za zaliczeniem pocztowym….Identycznie rzecz się ma z kartami prepaid.
    Kupuje się czeskie z roamingiem i obowiązek rejestracji można mieć ,,w głębokim poważaniu”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…