W czwartek 15 października w Gdyni Fundacja Gospodarcza organizuje konferencję „Kobiety w męskich zawodach – szansa czy zagrożenie?”.

Konferencja ma być podsumowaniem realizowanego przez fundację projektu „Ponad stereotypami – spawacz zawodem dla kobiet”. Został on nagrodzony w Konkursie Inicjatyw Organizacji Pozarządowych w 2015 r. wsparciem finansowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W jego ramach pięć kobiet z województwa pomorskiego zostało przeszkolonych i zdobyło uprawnienia zawodowe w zakresie spawania metodą TIG 141. Cztery uczestniczki kursu podjęły w tym roku pracę w zawodzie. To inicjatywa, która w środowisku odbiła się sporym echem – gdyż wprowadziła kobiety do zawodu zarezerwowanego do tej pory dla mężczyzn, pokazując, że kobiety radzą sobie tak samo dobrze jako spawaczki i mogą robić to z zamiłowania.

Pani Paulina, jedna z uczestniczek kursu, obecnie pracuje jako spawaczka- fot. Fundacja Gospodarcza
Pani Paulina, jedna z uczestniczek kursu, obecnie pracuje jako spawaczka- fot. Fundacja Gospodarcza

– Realizacja szkoleń dla spawaczek to był strzał w dziesiątkę – mówi Irena Muszkiewicz-Herok, prezeska Zarządu Fundacji Gospodarczej. – Zainteresowanie udziałem w tym projekcie było trzykrotnie wyższe niż ilość dostępnych miejsc na kursie. Ograniczony budżet projektu pozwolił nam na zaplanowanie działań dla 5 kobiet z województwa pomorskiego.  Przez cały okres realizacji projektu odbieraliśmy i wciąż odbieramy telefony i maile od pań zainteresowanych udziałem w kursie, które proszą o kolejne edycje projektu. Na polskim rynku pracy wciąż obserwuje się bardzo wyraźną segregację płciową, a osoby dokonujące nietypowych ze względu na płeć wyborów zawodowych spotykają się co najmniej ze zdziwieniem, a często również z bardzo negatywnymi reakcjami otoczenia. Sytuacja taka jest krzywdząca dla obu płci, jednak to kobiety są silniej dyskryminowane pod tym względem. Większość zawodów typowo „kobiecych” to profesje mniej szanowane, słabiej opłacane i dające mniejsze możliwości dalszego rozwoju.

Konferencja odbędzie w siedzibie Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ulicy Olimpijskiej 2 w Gdyni. Więcej informacji o zapisach znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia. Zaproszone są na nią osoby zainteresowane tematyką równościową i przełamywaniem stereotypów, jak również osoby poszukujące pracy w zawodach uznawanych do tej pory za typowo męskie. Oprócz części teoretycznej, mającej na celu upowszechnienie informacji o zasadzie równości oraz działaniu prawa antydyskryminacyjnego, impreza połączona będzie z Techniczną Giełdą Pracy dla spawaczy i spawaczek, a także osób zainteresowanych pracą w zawodach pokrewnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Moja pierwsza reakcja bylo: ze tez komus sie chce miedlic ten temat, w 21 wieku? No ale Yuzek mi uswiadomil, ze trzeba.

  2. ludzie, nie dajmy się zwariować!! TIG jest – można tak rzec – delikatesowym rodzajem spawania i zgadza się, kobieta da radę. Ale np. nadwozie do Audi R8 jest (aluminiowe) i jest spawane TIG-iem RĘCZNIE, tylko że AUDI deleguje do tej roboty ludzi 40+ bo…….uznali, że w tym wieku jest się doświadczonym i odpowiedzialnym. Pańcie „spawaczki” spawania łukowego czy gazowego w ŻYCIU NIE POWINNY ZOSTAĆ DOPUSZCZONE do spawania np. w okrętownictwie czy konstrukcji mostowych, budowlanych BO TO SKRAJNIE NIEBEZPIECZNE I NIEZDROWE. Kobieta to kobieta a mężczyzna to mężczyzna.
    Przestańci pańcie rżnąć „feministki” – bądźcie po prostu kobietami, które się świetnie sprawdzają np. w MONTOWANIU SMARTPHONÓW, TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH, itp precyzyjnych sprawach WŁAŚNIE ZE WZGLĘDU NA CECHY PSYCHO-FIZYCZNE (totalnie nie mające nic wspólnego z „feminizmem”).
    Impra organizowana przez tą gdańską fundację jest typową „prywatyzacją państwa” w rozumieniu Rafała Wosia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kaczyński: z Unii nie wyjdziemy, TVN będziemy dociskać

Kiedy w PiS zaczyna panować zamieszanie co do dalszych planów, na ratunek przybywa niezawo…