Walczący o nominację na kandydata na prezydenta francuskiej Partii Socjalistycznej Benoit Hamon zaproponował wprowadzenie nad Sekwaną 32-godzinnego tygodnia pracy i bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 750 euro dla każdego dorosłego Francuza.

Benoit Hamon / fot. Wikimedia Commons

Obecnie tygodniowy czas pracy we Francji to 35 godzin. Hamon, rywalizujący o nominację z byłym premierem Manuelem Vallsem, chce, aby skrócono go do 32 godzin, ale przy pozostawieniu dotychczasowych zarobków.

– Proponuję, by w zamian za zmniejszenie świadczeń socjalnych pracowników skrócić ich czas pracy. W praktyce mogłoby to oznaczać wydłużenie weekendu do trzech dni wolnych od pracy w tygodniu. Ale siła nabywcza pracowników nie może się zmniejszyć – tłumaczy kandydat.

Kolejnymi propozycjami Hamona są: opodatkowanie robotów wykorzystywanych w przemyśle, legalizacja marihuany, powiększenie francuskiej floty o dodatkowy lotniskowiec, a także stworzenie nowej służby, która miałaby walczyć z dyskryminacją.

Koszt wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w kształcie zaproponowanym przez Hamona to od 300 do 480 miliardów euro rocznie.

Valls podsumowując propozycje rywala nazywa go „marzycielem, który poprowadzi lewicę do pewnej porażki”.

– Nie wystarczy pozwolić ludziom marzyć, trzeba jeszcze być w tym wiarygodnym – stwierdził i dodał, że propozycje Hamona będą wymagać podniesienia podatków.

Pierwszą turę prawyborów prezydenckich na lewicy wygrał Hamon. Zdobył 36 proc. głosów. Druga tura odbędzie się 29 stycznia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pomysły Hamona to chyba próba ratowania twarzy PS przed nadchodzącą dotkliwą porażką, może klęską. Ewentualnie przemyślana taktyka, że partia na kandydata wybierze polityka bardziej lewicowego, jeśli założymy, że Valls jest lewicowcem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…