Rozśpiewane trybuny, rosnąca liczba kibiców i coraz większa rozpoznawalność – AKS Zły, pierwszy demokratycznie zarządzany klub piłkarski w Polsce zakończył rundę jesienną sezonu 2017/18. Fani drużyny z warszawskiej Pragi pokazali, że kibicowanie bez nienawiści i z szacunkiem do przeciwnika jest możliwe.
Ostatnim rywalem męskiej drużyny był zespół UKS Łady. W niedzielę Zły zwyciężył 3:1 przy gorącym dopingu grupy ok . 150 kibiców, którzy przyszli na stadion przy ul. Kawęczyńskiej mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury. „Źli kibice” zaprezentowali oprawę godną najwyższych klas rozgrywkowych. Był pokaz pirotechniczny oraz energetyzujące pieśni. „Tęczowa husaria z Kawęczyńskiej”, „To jest ta drużyna, która dziś pokona was, nie należy do prezesów, lecz każdego z nas”- śpiewali zgromadzeni na Don Pedro Arena. Schodzący z boiska piłkarze z Ładów na pożegnanie usłyszeli „Wesołych Świąt”. Niespotykane na polskich stadionach zachowanie zostało docenione przez rywali.
Również 12 listopada swój ostatni mecz rozegrały kobiety. Spotkanie z MUKS Praga Warszawa zakończyło się co prawda zwycięstwem rywalek (0:3), jednak Złe Dziewczyny zachowały szans na awans do trzeciej ligi żeńskich rozgrywek.
– Naszym niewątpliwym sukcesem było przyciągniecie na trybuny podczas kluczowych meczów obu drużyn kilkuset kibiców. Wielu z nich było na stadionie po raz pierwszy. Dodatkowo nasza społeczność członków stowarzyszenia stałe wzrasta i obecnie mamy ich około 150. Naszym celem jest ciągłe powiększanie tej bazy. Jeżeli chodzi o sprawy sportowe, to drużyna kobieca radzi sobie doskonale i została wiceliderem tabeli. Drużyna męska, podobnie jak w roku ubiegłym uplasowała się w połowie stawki. W ostatnich meczach dało się jednak zauważyć wzrost formy. Liczymy, że to się utrzyma w rundzie wiosennej i powalczymy z obiema drużynami o najwyższe cele – powiedziała dla Strajk.eu Karolina Szumska, prezes AKS Zły.
AKS Zły uczestniczy w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich od 2016 roku. Jest to jedyny klub w Polsce, którego kibice wybierają prezesa w drodze demokratycznego głosowania. Wzorem organizacyjnym jest F.C. United of Manchester. Fani AKS tworzą zupełnie nową kulturę kibicowania – odżegnują się od homofobii, rasizmu i ksenofobicznej nienawiści, a po każdym meczu pozdrawiają swoich rywali. Kibice współpracują też ze społecznością dzielnicy i prowadzą szkółkę piłkarską. Klub ma już pierwszych sponsorów, są to m.in. Vegan Lokal Bistro oraz wegańskie Lody Syrenka.
fot. Piotr Maniszewski
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
może jakaś ustawka z Legią? ;)