Rozśpiewane trybuny, rosnąca liczba kibiców i coraz większa rozpoznawalność – AKS Zły, pierwszy demokratycznie zarządzany klub piłkarski w Polsce zakończył rundę jesienną sezonu 2017/18.  Fani drużyny z warszawskiej Pragi pokazali, że kibicowanie bez nienawiści i z szacunkiem do przeciwnika jest możliwe.

Ostatnim rywalem męskiej drużyny był zespół UKS Łady. W niedzielę Zły zwyciężył 3:1 przy gorącym dopingu grupy ok . 150 kibiców, którzy przyszli na stadion przy ul. Kawęczyńskiej mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury. „Źli kibice” zaprezentowali oprawę godną najwyższych klas rozgrywkowych. Był pokaz pirotechniczny oraz energetyzujące pieśni.  „Tęczowa husaria z Kawęczyńskiej”, „To jest ta drużyna, która dziś pokona was, nie należy do prezesów, lecz każdego z nas”- śpiewali zgromadzeni na Don Pedro Arena. Schodzący z boiska piłkarze z Ładów na pożegnanie usłyszeli „Wesołych Świąt”.  Niespotykane na polskich stadionach zachowanie zostało docenione przez rywali.

Również 12 listopada swój ostatni mecz rozegrały kobiety. Spotkanie z MUKS Praga Warszawa zakończyło się co prawda zwycięstwem rywalek (0:3), jednak Złe Dziewczyny zachowały szans na awans do trzeciej ligi żeńskich rozgrywek.

– Naszym niewątpliwym sukcesem było przyciągniecie na trybuny podczas kluczowych meczów obu drużyn kilkuset kibiców. Wielu z nich było na stadionie po raz pierwszy. Dodatkowo nasza społeczność członków stowarzyszenia stałe wzrasta i obecnie mamy ich około 150. Naszym celem jest ciągłe powiększanie tej bazy. Jeżeli chodzi o sprawy sportowe, to drużyna kobieca radzi sobie doskonale i została wiceliderem tabeli. Drużyna męska, podobnie jak w roku ubiegłym uplasowała się w połowie stawki. W ostatnich meczach dało się jednak zauważyć wzrost formy. Liczymy, że to się utrzyma w rundzie wiosennej i powalczymy z obiema drużynami o najwyższe cele – powiedziała dla Strajk.eu Karolina Szumska, prezes AKS Zły.

AKS Zły uczestniczy w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich od 2016 roku. Jest to jedyny klub w Polsce, którego kibice wybierają prezesa w drodze demokratycznego głosowania. Wzorem organizacyjnym jest F.C. United of Manchester. Fani AKS tworzą zupełnie nową kulturę kibicowania – odżegnują się od homofobii, rasizmu i ksenofobicznej nienawiści, a po każdym meczu pozdrawiają swoich rywali. Kibice współpracują też ze społecznością dzielnicy i prowadzą szkółkę piłkarską. Klub ma już pierwszych sponsorów, są to m.in. Vegan Lokal Bistro oraz wegańskie Lody Syrenka.

 

fot. Piotr Maniszewski

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Unia Europejska popiera PiS w sprawie wyrzucania migrantów do Białorusi

Komisja Europejska w Brukseli zgodziła się dziś na pozytywne przyjęcie wniosku rządu polsk…