W kolejnym mieście zapadło orzeczenie, według którego dekomunizowanie Dąbrowszczaków nie miało podstaw nawet w świetle obowiązującej ustawy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie cofnął rozporządzenie wojewody zmieniające nazwę poświęconej im ulicy.

W ocenie sądu Dąbrowszczacy, jako formacja złożona z ludzi o różnych poglądach lewicowych, połączonych wspólną chęcią walki z faszyzmem, działająca w latach 30., a więc nijak niepowiązani z powstaniem PRL, w żadnym wypadku nie kwalifikowali się do dekomunizacji. Działacze Razem z okręgu warmińsko-mazurskiego, którzy byli świadkami ogłaszania wyroku, piszą na Facebooku, iż „Sąd skupił się na merytorycznej krytyce opinii Instytutu Pamięci Narodowej, która świadomie przemilcza fakty i manipuluje dorobkiem naukowym jaki zebrano o patronach ulicy. Poddał również krytyce ahistoryczne stwierdzenia Wojewody i IPN.”

To sytuacja nieco inna niż w Gdańsku, gdzie sąd również cofnął decyzję wojewody, ale skupił się na innym aspekcie. Podkreślał mianowicie, że odgórne narzucanie nazw jest wprost sprzeczne z ideą samorządności. W każdym razie dla lewicowych środowisk, które od początku dekomunizacyjnego szaleństwa bronią pamięci o socjalistycznych działaczach, drugi z rzędu wyrok pozostawiający nazwę ul. Dąbrowszczaków jest wiadomością znakomitą.

Sąd uznał natomiast, że wojewoda miał rację, zmieniając nazwy ulic Pstrowskiego (słynnego górnika-przodownika pracy) i Poznańskiego (działacza partyjnego i wykładowcy akademickiego).

Innego rodzaju protest przeciwko dekomunizacji miał miejsce w Legnicy, gdzie kilka dni temu na rozkaz z IPN zdemontowano pomnik przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza. Członkowie grupy Aktywna Legnica ustawili na miejscu pustego cokołu kolumnę z tablicą „Pomnik Czystości Narodu” i z gumową kaczką, która, jak tłumaczyli, tę czystość symbolizuje. Po kilku godzinach kaczkę zabrała policja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…