Ponad połowę plonów mogą stracić w tym roku rolnicy z Wielkopolski – alarmują uczestnicy Obozu dla Klimatu. Dramatyczna sytuacja jest wynikiem zmian klimatycznych, ale również działalności przemysłu wydobywającego węgiel metodą odkrywkową.

'W Wielkopolsce susza panuje w 225 z 226 gmin. Rolnicy szacują, że tegoroczne plony mogą być mniejsze nawet o 3/5 w stosunku do 2018 r.” – piszą działacze organizujący w okolicach Konina Obóz dla Klimatu.

Aktywiści nie mają wątpliwości na jakim polu doszło do największych zaniedbań. „Susza jest pogłębiana przez działalność kopalni odkrywkowych” – zapewniają. A za takie zakłady odpowiedzialna jest spółka ZE PAK. Jak podaje Greenpeace, w wyniku działalności odkrywki w Tomisławicach poziom wody w zbiornikach pojezierza gnieźnieńskiego spadł średnio o cztery metry, a zakład pochłania niebotyczną ilośc 120 mln metrów sześciennych wody rocznie, co doprowadza również do obniżenia poziomu wody  w rzekach, w tym również tak dużej jak Noteć.

O tym, że zakłady odkrywkowe dewastują zasoby hydrologiczne  mówią już nawet przedstawiciele spółek węglowych. – Kopalnie mają wpływ na środowisko, tego nikt nie neguje. Jak każdy przemysł – powiedział „Rzeczpospolitej” Maciej Łęczycki, rzecznik ZE PAK, który dodał jednak, że ekolodzy przesadzają, a na zmniejszenie stanu wód wpływają jeszcze inne czynniki.

Eksperci nie mają wątpliwości – takie zakłady powinny przejść do historii. – Eksploatacja kopalni odkrywkowych w ZE PAK, zgodnie z przewidywaniami, ma się skończyć do 2030 r. – mówi. – Adamów już jest wyłączony, działają wciąż Konin i dwie jednostki w Pątnowie. Paradoksalnie to nowszy Pątnów II jest tu kłopotem – ma zaledwie dziesięć lat, mógłby bez problemu pracować jeszcze 20 od dzisiaj – powiedział Michał Hetmański, z ośrodka Instrat.

I wiele wskazuje na to, że będzie, bo polska gospodarka będzie zasilana węglem z odkrywek jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat. Co więcej rząd planuje uruchomienie kolejnego takiego zakładu, w łódzkim Złoczewie, mieszkańcy już zapowiedzieli protesty. 

paypal

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jakie są dowody na to co pisze autor, bo Greenpeace coś powiedziało, albo ma w ”raporcie”. Jaka jest wiarygodność organizacji, która protestuje przeciw wszystkiemu tak naprawdę. Każda kopalnia, elektrownia, wydobycie złóż gazu to zło. Wszystko ma być z wiatraków, czy wody bo tak ich nie interesuje efektywność. Byle po protestować, a np o dostawy prądu niech się inni martwią.

    1. Polska ma zasoby wody na łba mniejsze niż Egipt, i tak jakoś to fajnie wychodzi, że najmniej ma Wielkopolska. Wystarczyły więc trzy lata suszy i skutki widać gołym okiem. Ale trzeba je jeszcze rozumieć! Co nie jest dostępnym każdemu.

  2. Z artykułu wynika, że tylko w 225-ciu gminach Wielkopolski istnieją kopalnie odkrywkowe i to one powodują suszę.
    Panie Pioter, Pan się z … Na głowy pozamieniałeś?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…