Andrzej Rozenek nie będzie członkiem Nowej Lewicy. Krajowy Sąd Partyjny poparł w tej sprawie stanowisko Włodzimierza Czarzastego i orzekł, że wypowiedzi Rozenka działają na szkodę Lewicy (klubu) i lewicy (jako formacji ideowej).

Andrzej Rozenek zamierzał walczyć z Włodzimierzem Czarzastym o przywództwo w Nowej Lewicy. Obecnym władzom partii zarzucał przyjmowanie kursu na współpracę z PiS, a także brak demokracji wewnętrznej. Włodzimierz Czarzasty wyeliminował go z walki, zanim ta zaczęła się na dobre: nie przyjął jego zgłoszenia do frakcji SLD w Nowej Lewicy, a zatem uniemożliwił mu wejście do partii i start na przewodniczącego frakcji. Przypomnijmy, że w nowej partii, która ma zaistnieć po pełnej konsolidacji Nowej Lewicy i Wiosny, każdy członek będzie musiał równocześnie przynależeć do jednej z dwóch frakcji-następczyń dawnych partii. A o tym, czy daną osobę przyjąć do frakcji, decyduje jej koordynator – Włodzimierz Czarzasty lub Robert Biedroń.

Kolejne starania Andrzeja Rozenka o wstąpienie do partii również zostały zablokowane przez Czarzastego, który stwierdził, że wypowiedzi Rozenka w mediach szkodziły Nowej Lewicy. Chodziło m.in. o komentarze dotyczące dalszych perspektyw współpracy z PiS. Andrzej Rozenek od początku był przeciwny negocjowaniu z rządem w sprawie Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy i nie krył, że w jego przekonaniu Lewica powinna być twardą opozycją.

Krajowy Sąd Partyjny przyznał rację Czarzastemu

7 września Krajowy Sąd Partyjny podjął w sprawie Rozenka ostateczną decyzję. Polityk nie zostanie przyjęty do frakcji SLD w Nowej Lewicy. Nieprzyjęcie do frakcji oznacza również wygaśnięcie członkostwa w partii, bo czas na składanie deklaracji w sprawie członkostwa we frakcjach już minął.

Krajowy Sąd Partyjny podzielił również negatywną ocenę wypowiedzi Andrzeja Rozenka w mediach, uznając, że szkodziły one zarówno lewicy (jako formacji ideowej), jak i Lewicy – klubowi parlamentarnemu, którego poseł Rozenek nadal jest członkiem. I chciałby być nadal, jak stwierdził na antenie RMF FM. – Nie sądzę, żeby ktoś chciał mnie wywalić z klubu za mówienie prawdy. Ale nawet będąc poza klubem, można recenzować to, co się dzieje na lewicy, i pokazywać, że lewica może być inna. Nie wodzowska, nie autorytarna, tylko demokratyczna. Socjaldemokracja w stylu europejskim – powiedział Rozenek, komentując informacje o tym, że część członków Lewicy zbiera już podpisy, by jednak go z klubu wyrzucić.

Andrzej Rozenek nie zgadza się z oceną, że jego wypowiedzi były szkodliwe i mogły być podstawą do usunięcia z partii. W jego przekonaniu prawdziwą przyczyną wyrzucenia była chęć startu na przewodniczącego partii i krytyka sposobu, w jaki zarządzana jest organizacja, w tym zawieszania partyjnych opozycjonistów. Zasugerował również, że większość regionalnych struktur partii – 10 z 16 województwo – nie popiera Włodzimierza Czarzastego i jego kursu.

Kongres zjednoczeniowy za miesiąc

Nowa Lewica i Wiosna połączą się ostatecznie równo za miesiąc. Kilkakrotnie przekładany przez pandemię kongres zjednoczeniowy zaplanowano na 9 października 2021 r. Nowa partia będzie dzieliła się na dwie frakcje, więcej takich podmiotów nie będzie. Mimo wyraźnej różnicy w liczbie członków SLD i Wiosny ustalono, że frakcje będą mieć równe znaczenie, a na każdym poziomie partią będą kierowały dwie osoby.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. O ile mnie pamięć nie myli, za czasów Palikota red. Andrzej był w dobrych stosunkach z,,gumiakami” z Wiejskiej. Nawet jego konkubinę zatrudniono w ministerstwie rolnictwa…. Czyli – m drogę odwrotu, a to ze potrafi po chamsku rozpychać się łokciami dowiódł w końcówce swojej kariery w redakcji NIE. A panom redaktorkom i redaktorom polecam pod rozwagę jeszcze jedną uwagę. Robert B. I Andrzej R. nie reprezentują nikogo poza nimi samymi. Taki narcystyczny stan u obydwu polityków trwa już czas jakiś.

  2. Jeżeli krytyczne wypowiedzi członka partii wobec Czarzastego są dla niej szkodliwe , to krytyczne wypowiedzi opozycji wobec rządu Morawieckiego są szkodliwe dla Polski. W takim razie niedopuszczalne jest istnienie opozycji wobec legalnego rządu. Rozenka wyrzucono z partii, co ma zrobić Morawiecki z opozycją? Wyrzucić z Polski? Myślę, że Czarzasty bardziej zaszkodził lewicy niż Rozenek, który też mi już podpadł za słowa „…. którzy mieli coś za uszami”

  3. Ta tzw. Nowa Lewica i Wiosna mają tyle wspólnego zlewicowością co Prawo i Sprawiedliwość z prawem i sprawiedliwością. To nie jest miejsce dla Pana Rozenka. On ich wyprzedza o pół wieku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…