Od wtorku z boliwijskiego miasta Caracollo do La Paz zmierza zorganizowany przez środowiska lewicowe i związkowe marsz poparcia dla rządu Ruchu na rzecz Socjalizmu. Manifestanci, do których w sobotę dołączył prezydent Luis Arce, mają dotrzeć do stolicy w poniedziałek, aby wziąć udział w obywatelskim wiecu w obronie legalnych władz i boliwijskiej demokracji.

Siedem dni marszu i prawie 200 kilometrów do przebycia – tak boliwijskie związki zawodowe i organizacje lewicowe postanowiły zademonstrować swoje poparcie dla rządu oraz odpowiedzieć na coraz liczniejsze działania i prowokacje skrajnej prawicy, zorientowane na destabilizację sytuacji w kraju. Wśród organizatorów akcji znalazły się liczne organizacje społeczne i pracownicze, m. in.: Boliwijska Unia Pracy (COB), Boliwijska Konfederacja Pracowników Rolnych (CSUTCB), Konfederacja Społeczności Międzykulturowych (CSCIOB), Narodowa Rada Ayllus (CONAMQ) i Stowarzyszenie Rdzennych Ludów Wschodniej Boliwii (CIDOB).

,,Marszowi za ojczyznę” od początku przewodził były prezydent Evo Morales. „Z każdą godziną coraz więcej sióstr i braci przybywa, aby dołączyć do pokojowej i demokratycznej mobilizacji, na którą zdecydowaliśmy się w obliczu prawicowych dążeń do obalenia naszego rządu” – napisał na swoim Twitterze. Do pochodu po drodze dołączały kolejne grupy rolników, robotników, studentów i rdzennych mieszkańców, pragnących wyrazić swoje poparcie dla rządu Ruch na rzecz Socjalizmu (MAS). Wielu manifestantów niosło transparenty z napisem „Sprawiedliwość to nie zemsta” i podobnymi hasłami, domagając się wymierzenia sprawiedliwości winnym zamachu stanu z 2019 roku i zbrodni prawicowego reżimu.

W sobotę do marszu przyłączył się prezydent Boliwii Luis Arce, będący w ostatnim czasie celem szczególnie zajadłych ataków prawicy, którą tak upokorzył w zeszłorocznych wyborach. „Dołączamy do ludowego marszu w obronie naszego legalnego rządu wybranego w wyborach. Maszerujemy w obronie demokracji w Boliwii” – powiedział prezydent Arce. W poniedziałek pochód dotrze do stolicy, gdzie ma się odbyć obywatelski wiec poparcia dla lewicowych władz.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…