W specjalnym raporcie prokuratura Bośni i Hercegowiny podała, że nie zrealizowała postawionych przez Unię Europejską zadań zakończenia śledztw dotyczących zbrodni wojennych popełnionych ponad dwadzieścia lat temu.

Zdjęcie z ekshumacji jednego z grobów niedaleko Srebrenicy / fot. Wikimedia

Ponad pół roku temu Organizacja Narodów Zjednoczonych wystosowała apel do Bośni i Hercegowiny o przyspieszenie identyfikowania ekshumowanych ofiar wojen sprzed dwóch dekad.

Wysoka Rada Sądownictwa i Prokuratury Bośni odbyła konferencję na której odniosła się do ocen swojej pracy i apeli organizacji międzynarodowych. Zapowiedziała ruchy pozorne: czyli przeniesienie śledztw w sprawach zbrodni wojennych z Sądu Najwyższego do niższych instancji, „w celu odciążenia SN i przyspieszenia procesu osądzenia zbrodniarzy wojennych”.

Rada nie omieszkała też poinformować, że jedyną przyczyną długotrwałości postępowań jest przeciążenie sądów i przewlekłość postępowań w sprawach zbrodni. Jako swój wielki sukces prokuratorzy uznali fakt, że we wszystkich, zakończonych już procesach ponad 80 procent wyroków było wyrokami skazującymi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…