Prawo do bezpiecznej i bezpłatnej aborcji będzie w najbliższym czasie przedmiotem dyskusji w chilijskim Zgromadzeniu Konstytucyjnym. Organizacjom kobiecym udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o włączenie projektu do porządku obrad Konstytuanty.

Inicjatywa, zakładająca zapisanie w ustawie zasadniczej prawa do legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji, została przygotowana przez sieć organizacji feministycznych Asamblea Permanente por la Legalización del Aborto. Radości z sukcesu nie kryły członkinie Konstytuanty. ,,Jesteśmy szczęśliwe; ruch feministyczny ponownie pokazał swoją siłę” – powiedziała deputowana Elisa Guistinianovich. Manuela Royo na swoim koncie na Twitterze napisała, że „świadczy to o powszechnym poparciu ruchów społecznych i organizacji feministycznych, aby zdobyć nasze prawa i zapisać je w nowej konstytucji”. Inna deputowana, Alondra Carrillo, sukces inicjatywy określiła mianem ,,historycznego dnia”.

Jeszcze do niedawna obowiązywał w Chile całkowity zakaz aborcji. W 2017 roku tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży powinno być dopuszczalne w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy płód jest poważnie i nieodwracalnie uszkodzony.

Liczące 155 deputowanych Zgromadzenie Konstytucyjne zostało wybrane w maju ubiegłego roku, aby opracować projekt nowej ustawy zasadniczej, mającej zastąpić tę z czasów dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Prace Konstytuanty mają potrwać do kwietnia, z możliwością przedłużenia do lipca. W sierpniu lub wrześniu odbędzie się natomiast referendum ogólnokrajowe w sprawie przyjęcia nowej konstytucji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowa Kaledonia: protesty, kolonializm i niepodległość

Od tygodnia na wyspie południowego Pacyfiku trwają zamieszki i starcia z francuską policją…