Najnowsze wyniki badań pokazują, jak stereotypowo myślą nawet badacze społeczności LGBT.

Coming out okazuje się przydatny jedynie białym, dla "kolorowych" nie zawsze/ wikipedia commons
Coming out okazuje się przydatny jedynie białym, dla „kolorowych” nie zawsze/ wikipedia commons

Większość środowisk lekarskich uważa, że coming out jest dobry dla zdrowia psychicznego osób homoseksualnych. Dla wielu jest to doświadczenie trudne, jednak zostało naukowo dowiedzione, że osoby, które ujawnią swoją orientację seksualną mają o wiele mniejsze skłonności do depresji i niższy poziom kortyzolu w organizmie. Dlatego geje i lesbijki są przeważnie namawiani do tego, by wychodzić z szafy. Okazuje się, że nie w każdym przypadku.

W marcu bieżącego roku doktorant psychologii z Uniwersytetu w Kansas – Adrian Villicana, pod opieką dr. Moniki Biernat i przy współpracy Kevina DeLucio z Uniwersytetu w Kalifornii opublikował badanie, porównujące coming outy białych mężczyzn i tych pochodzących z Ameryki Łacińskiej. Badanie opierało się w dużej mierze na ankietach przeprowadzonych wśród przedstawicieli obu tych grup. Okazało się, że, o ile dla białych mężczyzn coming outy rzeczywiście są korzystne, dla tych drugich – niekoniecznie. Wolą oni ujawniać się po cichu, na przykład przyprowadzając partnera na imprezę rodzinną, bez żadnych dodatkowych wyjaśnień.

Adrian Villicana w wywiadzie dla „Medical Daily” mówił, że „tożsamość gejowska” jest konstruktem wymyślonym przez białych. Dla nich, wyjście z szafy, życie w zgodzie ze swoim „ja” i zgłębianie swojej prawdziwej tożsamości jest jednym z ważniejszych życiowych zagadnień. Tymczasem dla gejów z Ameryki Łacińskiej o wiele ważniejszym czynnikiem determinującym ich tożsamość może być przynależność etniczna, dlatego coming out nie wpływa tak znacząco na ich dalsze życie.

Villicana skrytykował badaczy za to, że o „tożsamości gejowskiej” mówią tylko w rozumieniu „białej tożsamości gejowskiej”. – Używanie danych tylko jednej grupy etnicznej i stosowanie ich w odniesieniu do innych grup jest mylące i może prowadzić do wielu nieporozumień – powiedział w rozmowie z „Medical Daily”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No proszę . Ja tu myślałem że panowie PN i BS próbują zostać dziennikarzami i budują sobie portfolio a oni po prostu publicznie zgłębiają swoją prawdziwą tożsamość. Tylko dlaczego akurat nazywają ten portal lewicowym to już nie mam pojęcia.

  1. Ej, to nie Ty twierdziłeś wraz z Lejem, że trzeba nieustannie głosić „świadectwo prawdy” na tym głupawym portalu? Jakie są tego efekty? Czy laluś Nowak cokolwiek załapał z waszych wpisów?

  2. Tak , to ja. Wciąż mam nadzieję że jak już sobie wzajemnie zgłębią swoją tożsamość to się zajmą lewicowymi, robotniczymi tematami. Trzeba też ostrzegać nowych czytelników że trafili na stronę startową polskiej lewicy ale „tej” „lewicy”.

  3. Kolego! Oni w przeciwieństwie ode mnie i od Ciebie (czytuję od dłuższego czasu ten portal) nie wywodzą się z klasy robotniczej, więc nigdy nie posiądą świadomości klasowej. Zauważ, że ich obchodzi co najwyżej prekariat (który przez niektórych błędnie jest utożsamiany z proletariatem), nie sprawa wyzwolenia robotników; naprawdę wierzysz, że taka np, Samolińska zrozumie interes mas wyzyskiwanych? Ona zapewne z robolami nie miewa żadnej styczności, pisze o nich jedynie! Te pseudo-inteligenciki nigdy nie pojmą czym jest socjalizm – ich oburzenie jest skierowanie przeciwko „nieludzkiemu kapitalizmowi”, jeśli opakować kapitalistyczny kał w ładny papierek, to te gałgany go łykną (przeczytaj dokładnie ich „manifest”). Rozumiem, że chcesz bawić się w uświadamianie lewicowych neofitów, ale szczerze mówiąc nie widzę w tym sensu – bez obrazy, ale jesteś podobnie do mnie tylko nickiem na jakimś tam portalu i nasze zdanie niewiele zmieni w świadomości osób do których kierowane są treści na tym portalu – półgłówków (ktoś się może obrazić, ale redakcja zdaje się naprawdę uważać czytelników za debili).

 2. mam wrażenie że w redakcji Strajku są inaczej pedałujący bo dużo artykułów tego typu ja uważam że orientacja seksualna jest sprawą prywatną każdej osoby, ale jeśli ktoś lubi o tym mówić i się afiszować to musi liczyć się z konsekwencjami

  1. Nie jesteś muzułmańskim wegetarianinem, cyklistą i gejem, treści na tym portal nie są skierowane do Ciebie.

  2. Współczesna lewica nie wstydzi się mówić o tabu czyli o homoseksualizmie. Sru, zatrzymałeś się 50lat temu. Idź trochę naprzód bo jesteśmy postępowcami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…