Grupa Granica, czyli kilkanaście organizacji pozarządowych działających na rzecz migrantów na granicy polsko-białoruskiej podała przerażające dane i zapowiedziała opublikowanie raportu z sytuacji kryzysu migracyjnego.

„Tylko ten weekend to prośby o pomoc dla 143 osób. Potrzebujący pochodzą z Iraku, Syrii, Jemenu, Konga, Indii, Nigerii. (…) Wyjechaliśmy na 8 interwencji. Najmłodsza osoba, której przekazaliśmy jedzenie, nie ma nawet pół roku. Inna osoba choruje na cukrzycę i nie ma ze sobą leków.”- czytamy w mediach społecznościowych na profilu organizacji Homo Faber, zrzeszonej w Grupie Granica.

Kryzys humanitarny rozpędza się. Na terenach przygranicznych pojawia się coraz więcej osób, które oszukane przez białoruskie służby i przemytników zostają porzucone na pastwę losu w lasach. Strażnicy graniczni zarówno po polskiej i białoruskiej stronie nie przyjmują wniosków o ochronę międzynarodową i zmuszają ludzi do tułaczki po lasach. Setki osób na granicy polsko-białoruskiej znajduje się dziś w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Niektórzy napotkani przez aktywistów migranci, prosili nawet o deportację do kraju.

Na granicy nadal obowiązuje stan wyjątkowy, który w zeszłym tygodniu został przedłużony o kolejne 60 dni, co oznacza drastyczne obostrzenia w przemieszczaniu się i przebywaniu na tym terenie. Służby nie dopuszczają na obszaru stanu wyjątkowego ani medyków, ani dziennikarzy. Organizacje humanitarne działają na obrzeżach strefy udzielając pomocy medycznej, rzeczowej i prawnej.

„Najwięcej interwencji jest w nocy. Nocą robi się zimno i jeszcze trudniej przetrwać. Ale nocą też łatwiej przekazać pomoc. Sytuacja przy granicy jest dramatyczna. Rodziny napisały do nas o kolejnych 17 zaginionych osobach. Nasi prawnicy 3 razy interweniowali w sądzie, by wesprzeć osoby proszące o azyl. Za kilka dni będzie gotowy nasz raport, który pokaże skalę kryzysu humanitarnego przy granicy. Najwięcej próśb o pomoc dostajemy z terenu, do którego nie możemy dotrzeć. Żądamy dopuszczenia organizacji humanitarnych do strefy objętej stanem wyjątkowym!” czytamy na profilu Homo Faber.

Grupę Granica tworzą: Nomada Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info ,Testigo Documentary, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, RATS Agency oraz niezależni aktywiści.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

1 Maja w Warszawie

Jak co roku 1 maja w Warszawie zgromadził wiele środowisk radykalnej lewicy. O godzinie je…