Pod koniec września Komunistyczna Partia Austrii odniosła historyczne zwycięstwo w wyborach samorządowych w Grazu, drugim co do wielkości mieście w kraju. Teraz z sukcesem zakończyła rozmowy koalicyjne i to już pewne: jej liderka Elke Kahr zostanie w Grazu burmistrzynią.

Komunistyczna Partia Austrii uzyskała w Grazu ponad 28 proc. głosów, najwięcej w historii. Aby uzyskać stabilną większość w radzie miejskiej (Stadtsenat), weszła w koalicję z Socjaldemokratyczną Partią Austrii oraz z Zielonymi. Rozmowy koalicyjne trwały ponad miesiąc, ale w piątek 12 listopada ogłoszono ich pomyślny finał. Partie porozumiały się co do podziału zadań w nadchodzącej kadencji i zdecydowały, które obszary działalności samorządu przypadną poszczególnym koalicjantom. Zgodziły się również co do osoby burmistrza Grazu, którego wybór należy do kompetencji rady. Na czele miejskich władz stanie Elke Kahr – liderka komunistów z Grazu. Jej oraz jej partii Portal Strajk poświęcił przy okazji wyborów specjalny reportaż.

Komuniści działają dla tych, o których wszyscy zapominają [reportaż]

Oficjalny wybór burmistrzyni odbędzie się 17 listopada. podczas inauguracyjnej sesji rady miejskiej nowej kadencji.

Mieszkania i czyste powietrze

Koalicjanci zapowiadają nową kulturę funkcjonowania władz miejskich, odmienną od tej, jaka panowała pod rządami koalicji Ludowej Partii Austrii i Austriackiej Partii Wolności (prawica i skrajna prawica). Priorytetami w mieście rządzonym przez lewicę mają być polityka mieszkaniowa, w tym rozwój budownictwa komunalnego i jego zwiększona dostępność, ale również mobilność i transport oraz ochrona środowiska.

Zgodnie z panującym w Austrii zwyczajem do zarządzania miastem włączeni zostaną również przedstawiciele prawicowej opozycji, ale kluczowe miejskie struktury – w tym urzędy ds. spraw społecznych, mieszkalnictwa i rozwoju – znajdą się pod kontrolą zwycięskich komunistów.

Burmistrzyni Elke Kahr będzie też sprawowała osobiście nadzór nad biurami ds. migrantów, dialogu międzyreligijnego, spraw kobiet oraz praw człowieka. Jej zastępczyni, socjaldemokratka Judith Schwentner, będzie odpowiedzialna za zarząd planowania przestrzennego, wydział ds. zieleni i wody miejskiej oraz urząd ds. środowiska. Miejskie finanse będzie nadzorował komunistyczny radny Manfred Eber, natomiast jego partyjny towarzysz Robert Krotzer będzie nadzorował urząd ds. zdrowia, a także zajmował się edukacją i opieką nad osobami starszymi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…