– Pomysł, aby poprowadzić do Niemiec korytarz humanitarny dla 2000 migrantów nie jest rozwiązaniem, które mogłyby zaakceptować Niemcy i UE – powiedział w poniedziałek 22 listopada rzecznik niemieckiego rządu. Powtórzył stanowisko, które jego kraj wyrażał jeszcze w ubiegłym tygodniu, a do jego głosu przyłączył się kanclerz Austrii.

Niemcy po raz drugi odrzuciły propozycję Aleksandra Łukaszenki, by przyjąć część uchodźców, którzy obecnie znajdują się w tymczasowym obozie na terytorium białoruskim. Wcześniej gotowość do ich przyjęcia zadeklarowało Monachium, apelują o to również organizacje humanitarne i prouchodźcze z całego kraju. Rząd niemiecki stanowczo odrzucił jednak możliwość przetransportowania choćby części migrantów samolotami na swoje terytorium.

Monachium chce przyjąć migrantów z granicy polsko-białoruskiej. „Unia Europejska nie może być bezczynna”

Łukaszenka proponował, że Białoruś i UE „podzielą się” migrantami: podczas gdy dwa tysiące z nich miałoby trafić do Niemiec – dokąd zmierza większość uchodźców znajdujących się obecnie na Białorusi – pięć tysięcy miałoby zostać odesłanych z Mińska do krajów pochodzenia. 18 listopada do Irbilu w irackim Kurdystanie oraz do Bagdadu wróciło samolotem ok. 400 uchodźców. Mińsk deklaruje, że mógłby zorganizować loty dla kolejnych.

Unia chce odesłać wszystkich

Z wypowiedzi Petera Stano, głównego rzecznika prasowego Komisji Europejskiej ds. zagranicznych wynika, że UE najchętniej odesłałaby wszystkich migrantów do krajów pochodzenia. W poniedziałek Stano stwierdził, że Unia rozmawia z „wieloma osobami na Białorusi”, zamierza kontynuować rozmowy z „na poziomie techniczno-eksperckim” z kolejnymi przedstawicielami Mińska, a wreszcie zamierza nawiązać kontakty z ekspertami ONZ – by ocenić, jak można sprawić, by migranci wrócili do swoich krajów.

Na polsko-białoruskiej granicy utknęli m.in. iraccy Kurdowie, Irakijczycy z pozostałych regionów kraju, Syryjczycy, obywatele Kamerunu, Konga, Afganistanu. Ich państwa są zniszczone przez wojny ze wszystkimi ich konsekwencjami. Wielu migrantów sprzedało cały majątek w ojczyźnie, byle zdobyć fundusze na ucieczkę do Europy.

Skąd przychodzą iraccy uchodźcy? W rocznicę pewnego protestu

 

„Atak hybrydowy”

Ze stanowiskiem niemieckim zgodził się w poniedziałek 22 listopada austriacki kanclerz Alexander Schallenberg. Stwierdził on, że Unia Europejska musi w sposób jasny i jednolity odpowiedzieć na „atak hybrydowy”, nie może natomiast „ustąpić przed szantażem”.

Wspólnie ze Schallenbergiem występowała Swiatłana Cichanouska, uważana przez Unię Europejską za liderkę białoruskiej opozycji i prawdziwą zwyciężczynię wyborów prezydenckich w 2020 r. Polityczka, która stale przebywa na Litwie, stwierdziła, że rozumie, że Angela Merkel chciała pomóc migrantom, rozmawiając z Łukaszenką. Dodała jednak, że przełamanie izolacji Łukaszenki było „bardzo dziwne”. W przekonaniu opozycjonistki Unia Europejska powinna w obecnej sytuacji jedynie zaostrzyć sankcje nałożone na Białoruś – nawet nowy pakiet sankcji zatwierdzony już w trakcie kryzysu migracyjnego jest jej zdaniem „dziurawy”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…