Portal śledczy ujawnił kulisy wydarzenia, które nie miało miejsca, a które sztucznie nagłośnili właściciele ferm futrzarskich przy pomocy prawicowych mediów.

Zdjęcie norki.
fot. wikimedia commons

Legenda o grupie „ekoterrorystów”, którzy włamują się na fermy i wypuszczają zwierzęta, ma już swoje liczne mutacje. W pewnym momencie nawet nasz portal uznał jedną z nich za sprawdzoną informację – i o ile jesteśmy w stanie zrozumieć intencje potencjalnych wyzwolicieli zwierząt, o tyle czujemy się w obowiązku przyznać, iż jest to fake news szerzony przez futrzarskie lobby.

Sprawa rzekomej napaści grupy niemieckich ekologów wraz z dziennikarzem „Die Welt” na fermę w Granowcu w Wielkopolsce w tej chwili rozpatruje Sąd Okręgowy w Warszawie. Niemiecka organizacja SOKO Tierschutz pozwała portal wGospodarce (jego wydawcą jest spółka Fratria – a w niej udziały mają m.in. Grzegorz Bierecki i Jacek Karnowski). Portal w artykule autorstwa Jacka Strzeleckiego skarżył się na grupę ekologów z tej właśnie organizacji, która wraz z dziennikarzami miała zdemolować fermę u wypuścić 200 zwierząt. Autor napisał tekst, bazując na relacji właściciela fermy. Ustaliła to już wcześniej prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, która nie znalazła dowodów na włamanie i umorzyła śledztwo. Niemcy jednak niezależnie od tego domagają się sprawiedliwości i wycofania nieprawdziwych oskarżeń.

W 2014 rzeczywiście działacze prozwierzęcy prowadzili tam śledztwo, mające naświetlić złe warunki zwierząt na fermach, jednak zarzekają się, że nie weszli na teren zakładu.

– W artykule padły zupełnie nieprawdziwe i niesprawdzone informacje, bardzo krzywdzące dla organizacji zajmującej się ochroną zwierząt – powiedział w sądzie adwokat działaczy Zbigniew Krüger. – Zarzucenie takiej organizacji, że popełnia przestępstwa i dokonuje zniszczeń stawia ją w świetle narażającym ją na utratę zaufania społecznego. A sposób jej przedstawienia w artykule jest skandaliczny, włączając w to jednoznacznie negatywne odwołania do terroryzmu i resentymentów antyniemieckich.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Autorka tekstu w OKO.PRESS to współzałożycielka Otwartych klatek. Tej samej organizacji, na którą powołuje się w artykule. Czyli w skrócie: Otwarte Klatki napisały artykuł o sobie powołując się… na siebie, podając samych siebie jako wzór organizacji prozwierzącej :)
    I kto tu robi Fake Newsy…

  2. W niemczech o tej organizacji SOKO raczej nie mają za dobrego zdania. W dodatku prezes Fredrich/Mracus już był skazany karnie na grzywnę w Dojczlandii. To jak to w końcu jest?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…