Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” narysował trwożny obraz sytuacji w górnictwie. Twierdzi, że występują poważne zagrożenia dotyczące funkcjonowania i płynności wypłat wynagrodzeń w Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.

wzz.org.pl/galeria/foto
Bogusław Ziętek (przemawia), źródło: wzz.org.pl/

Zdaniem przewodniczącego „Sierpnia 80” powodem tej trudnej sytuacji jest brak realizacji porozumień ze stycznia tego roku, które zostało podpisane po protestach górników z przełomu 2014-2015.

Potwierdzeniem oceny Bogusława Ziętka jest pismo związkowców z KWK „Wujek”, które 24 sierpnia otrzymał Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Górniczych Central Związkowych.

„Związki Zawodowe działające w KWK 'Wujek’, w imieniu i na wnosek pracowników zaniepokojonych licznymi wypowiedziami w mediach na temat braku środków finansowych na wynagrodzenie za pracę dla górników (…) żądają: natychmiastowego zajęcia stanowiska w w/w temacie, przedstawienia rzetelnych informacji w trybie natychmiastowym (…) Nie podjęcie działań, próby grania na czas zmusi nas do samodzielnego podjęcia walki o byt rodzin górników z Katowickiego Holdingu Węglowego SA”

Bogusław Ziętek zwrócił się do pozostałych związków zawodowych o zwołanie sztabów protestacyjno-strajkowych we wszystkich kopalniach. Daje czas rządowi na reakcje do 1 września.

– Albo do 1 września będą deczyzje, albo będzie dym – powiedział Ziętek.

Protest górników mógłby wybuchnąć 1 października.

Polskie górnictwo węgla kamiennego zamknęło pierwsze półrocze 2015 roku stratą netto 1,445 mld zł. Rok wcześniej w tym okresie strata wyniosła 772,3 mln zł, natomiast w całym ub. roku 2,203 mld zł.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ja pi……..loe nie chce strajkowac…niech se kolorz i ci WIELCY ZWIAZKOWCY sami strajkoja……… Oni robią co chca…banda oszustów i manipulantow

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…