Górnicy wywalczyli podwyżki i zgodzili się na warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

fot. wikimedia commons

Porozumienie negocjowano od kilku miesięcy. Dziś doszło do jego podpisania. Umowa zagwarantowała wszystkim pracującym w KHW etaty w PGG. Wszystkich też zacznie obowiązywać zbiorowy układ pracy obowiązujący w PGG, a to oznacza, że większość górników dostanie podwyżkę.

Negocjatorzy związkowi wywalczyli też wypłacenie załodze KHW całości czternastej pensji za ubiegły rok. Do tej pory górnicy otrzymywali ją w ratach po tysiąc zł miesięcznie. Nie napisano skąd będą środki na wypłatę, ale – jak oświadczono – jest gwarancja, że zadłużonemu na 2,5 mld zł holdingowi to nie zaszkodzi i nie zabraknie mu środków na bieżące wypłaty.

Kluczową sprawą w negocjacjach była kwestia terminów przekazania do PGG kopalni Wieczorek – w której kończą się złoża węgla oraz części kopalni Wujek. Nie osiągnięto tu zbyt wiele. Świadczą o tym enigmatyczne zapisy w załączniku do porozumienia. Napisano, że „specjalny zespół” przeanalizuje zasadność włączenia części Wujka do należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej oraz, że analizowane będą terminy przekazywania poszczególnych części kopalni Wieczorek.

Porozumienie władz państwowych z kopalnianymi związkami zawodowymi powoduje, że połączenie obu górniczych firm jest już na finiszu. Rząd znalazł PGG inwestorów i teraz właśnie toczą się rozmowy na temat zasilenia górniczego giganta miliardem złotych. Większość, czyli 700 mln zł mają dać Węglokoks, Enea i TF Silesia. Pozostaje jeszcze kwestia instytucji finansowych, które swego czasu na prośbę rządu kupiły za ponad 1,2 mld złotych, obligacje likwidowanego Katowickiego Holdingu Węglowego. Rząd obiecał te papiery odkupić.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…