Wczoraj w Atenach odbył się protest solidarnościowy z uwięzionym Dimitrisem Koufodinasem, który od 8 stycznia prowadzi strajk głodowy. Jego stan psychiczny i fizyczny jest fatalny.

Setki ludzi wyszły po raz kolejny na ulice Aten, by manifestować solidarność z liderem partyzanckiej organizacji November 17, określanej przez grecki i amerykański rząd jako organizację terrorystyczną.

Poprzednie protesty zostały stłumione przez policję, użyto gazu łzawiącego. Podczas wczorajszego przemarszu przez Ateny było spokojnie. Setki ludzi protestowały przeciwko złemu traktowaniu więźnia, który dla wielu Greków jest uosobieniem walki o wolność. Ataki grupy November 17 były wymierzone głównie w polityków, komisariaty policji, oraz turecką i brytyjską dyplomację. W 2002 roku organizacja została rozbita, a większość jej członków zatrzymanych. November 17 jest uznawany za organziację terrorystyczną przez Grecję, USA, Turcję i Wielką Brytanię. Mimo to, nadal cieszy się poparciem Greków.

Thousands marched in Athens, Greece again in support of Dimitris Koufontinas—former member of the Greek far-left group…

Opublikowany przez Redfish Środa, 3 marca 2021

W styczniu Dimitris Koufodinas rozpoczął strajk głodowy ze względu na złe traktowanie i przeniesienie z zakładu karnego w Volos  do więzienia o zaostrzonym rygorze. Prokuratura zażądała, by zacząć karmić go na siłę, kiedy jego stan gwałtownie się pogorszył. Obecnie skazany Koufodinas przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Koufodinas odsiaduje karę jedenastu wyroków dożywocia oraz 25 lat za przynależność i działalność w grupie Nowember 17, odpowiedzialnej za ataki zbrojne w Grecji, wymierzone w komisariaty policji i polityków.

Dla wielu Greków Koufodinas jest ikoną anarchizmu i walki z kapitalizmem, a jego biografia sprzedała się natychmiast.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…