Na dwa dni przed szczytem klimatycznym COP26 w Szkocji, szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wystąpiła w Londynie u boku młodych ekologów w proteście przeciw roli instytucji finansowych w kryzysie klimatycznym. Otoczona kamerami i fotografami manifestowała przed bankiem Standart Chartered, który „powinien przestać finansować nasze zniszczenie”.

 

Wczoraj ekolodzy z całego niemal świata, którzy zjechali na COP26, przeprowadzili całą serię akcji przed różnymi bankami, by zebrać się wieczorem pod siedzibą brytyjskiego banku centralnego. 18-letnia Greta pisała po manifestacji: „Banki ciągle wstrzykują fantastyczne sumy w energie kopalne, które destabilizują naszą planetę i wystawiają na niebezpieczeństwo wielu ludzi.”

„Zjednoczone Królestwo od dziesięcioleci finansuje chaos klimatyczny i zniszczenie naszych wysp” – mówił pod bankiem Joseph Sikuli z wysp Tonga. Greta Thunberg jest teraz oczekiwana na „wielkim marszu o klimat” 5 listopada, w połowie COP26 w Glasgow. „W obecnym stanie rzeczy ten COP niewiele przyniesie, jeśli chodzi o jakąś wielką zmianę” – mówiła tydzień temu.

Tymczasem lider francuskich Zielonych Yannick Jadot wystąpił z inicjatywą podpisania na tym COP lub następnym Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Energii Kopalnych.Traktat zabraniałby każdej eksploatacji energii kopalnych. Według niego stanowiłoby to zasadniczy przełom w pewnej bezsilności polityków wobec problemu zmian klimatycznych. Greta Thunberg popiera ten projekt.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…