Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pomyliła datę chrztu Polski – na grafice, umieszczonej na profilu instytucji, znalazł się napis „996-2016, jubileusz z okazji 1050-lecia chrztu Polski”. W 996 roku Mieszko I nie żył już od czterech lat.

Doskonały teledysk, profesjonalne zaproszenie i godna celebra - obchody chrztu Polski zapowiadają się doskonale/youtube.com
Doskonały teledysk promujący, profesjonalne zaproszenie przez panią premier i godna celebra – obchody chrztu Polski zapowiadają się doskonale/youtube.com

Obchody 1050-lecia chrztu Polski są wyraźnie pechowe. Najpierw w sieci znalazł się zapraszający na obchody teledysk z piosenką wykonaną przez zespół Anno Domini. Zdobył ogromną popularność, która jednak nie wynikała raczej z profesjonalizmu wykonania. Teraz luria poznańska domaga się usunięcia go z sieci ze względów estetycznych.

Potem doszło do kryzysu pomiędzy Kościołem w Polsce a Watykanem – nuncjusz papieski ostro zaprotestował przeciwko celebrowaniu mszy jubileuszowej, która ma się odbyć w piątek o 17, przez abp. Juliusza Paetza. Kontrowersyjny duchowny był w 2002 roku oskarżany o molestowanie seksualne kleryków, jednak sprawa została szybko zamieciona pod dywan – nikt nie złożył zawiadomienia do prokuratury, a hierarcha został po prostu odsunięty od funkcji biskupich. W skandal i jego wyciszenie angażował się podobno osobiście ówczesny papież Jan Paweł II. Mimo jego starań Paetz stał się jednym z symboli nadużyć seksualnych wobec młodzieży w polskim Kościele. Teraz – po 14 latach od tamtych wydarzeń – uznał widocznie, że czas hańby minął i czas na triumfalny powrót, okazało się jednak, że Watykan jest innego zdania. Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp. Celestino Migliore, zacytował m.in. słowa papieża Franciszka, który „zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy”. Konferencja Episkopatu Polski zapowiedziała, że dostosuje się do tej decyzji.

Wczoraj w związku z jubileuszem skompromitowała się także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Na stronie fejsbukowej kierowanej przez Beatę Szydło instytucji pojawiło się zaproszenie na obchody chrztu Polski, na którym data wydarzenia przesunięta została o 30 lat. W 996 r. Mieszko I nie mógł przyjąć ani chrztu ani nawet ostatniego namaszczenia, bo nie żył już od czterech lat.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Poziom kompetencji grupy trzymającej władzę to jest po prostu komedia. Bareja by chyba lepszych „akcji” nie wymyślił.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…