Podobno czasy katorżniczej harówki na rzecz naszych szefów odeszły już od lamusa. Przeróżne magazyny poświęcone trendom przekonują, że teraz na topie jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a odpoczynkiem, pasjami i słodkim lenistwem. Niestety, to tylko przyjemne bajeczki. Z badania „Życie w Pracy” wynika, że 48 proc. Polaków dobrowolnie lub nie – świadczy pracę podczas urlopu wypoczynkowego.
Już kilka lat temu tytuły zajmujące się „stylem życia” ogłosiły nadejście nad Wisłą epoki hygge. Pochodzący z duńskiego rzeczownik oznacza komfort życia, bezpieczeństwo, relaks, radość z kontaktów społecznych i zadowalający status materialny. Czy taki model funkcjonowania faktycznie jest w Polsce powszechny? Badania pokazują, że to kompletna ściema.
48 proc. Polaków wykonuje obowiązki zawodowe podczas urlopu – podaje Puls Biznesu powołując się na raport. Laptopy ze służbowymi skrzynkami, telefony wzywające do sprawdzenia czegoś ważnego, odbieranie telefonu z uwagami od przełożonego, wyręczanie współpracowników, nagłe spotkania, poprawianie wcześniej oddanego projektu – to w naszym kraju ponura codzienność.
— Nasza ankieta pokazała, że zatrudnieni nie umieją odciąć się od życia zawodowego. Choć pewnie duża część cieszy się z możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością bycia pod telefonem i mejlem — mówi Piotr Dziedzic, starszy dyrektor w firmy Michael Page, które przeprowadziła badanie.
Polacy pewnie chcieliby odpocząć. 65 proc. uczestników badania powiedziało, że tak wygląda ich tryb pracy – wyklucza odpoczynek i beztroskę, bo szefowie wymagają bycia dostępnym. 42 proc. zinternalizowało mechanizmy opresji. Ankietowany z tej grupy czują powinność, by świadczyć pracę podczas urlopu. Takie zjawisko nazywamy „autowyzyskiem”. 17 proc. badanych oświadczyło, że podczas urlopu czy w domu lepiej im się pracuje.
Niemożliwość oddania się relaksowi i regeneracji psychicznej przyczynia się do syndromu wypalenia, stanów depresyjnych, popadania w nałogi, dewastacji więzi z bliskimi, a także zwiększa ryzyko wielu chorób. Polacy w większości zdają sobie z tego sprawę. 61 proc. badanych potwierdziło, że nieprzerwane zaangażowanie w pracę za pomocą narzędzi komunikacji – telefonu i laptopa źle wpływa na ich równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Chcieli kapitalizmu – to mają. To teraz tyrać i chwalić swoich szefów! Następca szefa – może być gorszy!