Większością głosów 46 do 43 senatorowie przyjęciu ustawę o leczeniu niepłodności. Wcześniej były senator PO próbował zablokować głosowanie, zgłaszając kilkadziesiąt poprawek. Wszystkie zostały odrzucone. Nie obyło się również bez kuriozalnych przemówień.

flickr.com/KancelariaPrezesaRadyMinistrow
flickr.com/KancelariaPrezesaRadyMinistrow

Przed głosowaniem zgłoszone zostały dwa wnioski. Pierwszy – o odrzucenie ustawy w całości nie zyskał aprobaty większości. Zaakceptowany został dopiero drugi – o przyjęcie aktu w proponowanym kształcie. „Za” głosowało 43 senatorów PO oraz niezrzeszeni – Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz. Platforma Obywatelska nie wprowadziła dyscypliny wśród swoich deputowanych. Dziewięciu senatorów tej partii zagłosowało przeciwko ustawie, podobnie jak cały klub senacki PiS, PSL, Zjednoczona Prawica i dwóch niezależnych.

Na kolejnym etapie projekt trafi na biurko prezydenta, który może skorzystać z prawa weta bądź skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Bronisław Komorowski, który pełni swój urząd do 6 sierpnia już wcześniej zapowiedział, że dokument zostanie przez niego podpisany. Po akceptacji głowy państwa ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po dwóch tygodniach wejdzie w życie.

Ciekawe sytuacje miały miejsce podczas wczorajszej debaty nad kształtem projektu. Podczas 14 godzinnej wymiany zdań nie zabrakło akcentów komediowych. Senatorowie popisywali się przemówieniami z pogranicza tragedii i farsy. Według Jana Marii Jackowskiego z PiS ustawa „dyskryminuje ludzie życie”, jego partyjny kolega Bogdan Pęk stwierdził, że projekt jest „ideowym przekrętem stulecia”. Dorocie Czudowskiej (PiS) w metodzie in vitro brakuje miłości, a życie ludzkie stworzone w ten sposób jest „nieme i niewidoczne”. Pojawił się również wątek rodem z filmów grozy. „My tą ustawą otwieramy piekielne wrota” – ostrzegała senator.

Polska jest jednym z ostatnim krajów UE, który nie wprowadził jeszcze regulacji in vitro, do czego obliguje państwa członkowskie dyrektywa Komisji Europejskiej z 2006 roku. Rząd zgłosił w końcu odpowiedni projekt pod presją Trybunały Sprawiedliwości w Luksemburgu, który groził nałożeniem wysokich kar za każdy kolejny dzień zwłoki.

Ustawa daje możliwość skorzystania z procedury in vitro osobom w związkach małżeńskich oraz osobom we wspólnym pożyciu, które potwierdzają swój związek zgodnym oświadczeniem. Projekt wyklucza tworzenie zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Ograniczenia dotyczą też tworzenia zarodków nadliczbowych – liczba zapłodnionych komórek jajowych nie może być wyższa niż sześć. Chyba, że kobieta ukończy 35 lat lub zdiagnozowano u niej choroby współwystępujących z niepłodnością, które spowodowały wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Pod wpływem środowisk konserwatywnych twórcy ustawy wprowadzili do niej ograniczenia – m.in. zakaz niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju – ma za to grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Zakazana będzie również preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, umożliwiająca wybór cech fenotypowych, w tym płci dziecka.

O odrzucenie projektu apelowały środowiska konserwatywne i katolickie. Do krucjaty przeciwko in vitro włączył się episkopat. Biskupi opublikowali list, w którym naciskali na senatorów aby ci zagłosowali przeciwko ustawie. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Węże zostaną strącone w wieczną przepaść piekielną.Tajfuny, choroby, anomalia, katastrofy, nieszczęścia, ogromne cierpienia będą zabierać dusze ludzkie!. (nic tylko się modlić do Maryi i Yezusa, gdyż Maryia Zawsze Dziewica została wywyższona przez Boga Ojca Wszechmogącego !!! Z Jego Synem Yezusem Chrystusem!!! Świat dąży ku przepaści przez grzechy!!! Warto się nawracać i naprawiać błędy za wszelką cenę!!!

 2. Nie ma, co złego wzoru (cierpienia) przekazywać następnym pokoleniom! PO, co robić krzywdę! Czyli oni mogą podczas selekcji(prób) zabijać życie! Zabijać człowieka- Nie zabijaj!

 3. Homoseksualiści powinni bronić prawdziwy wzór rodziny ponieważ oni wiedzą jakie to jest cierpienie jej nie mieć!

 4. Albo dwóch facetów pyta dziecka. Dlaczego Ci dokuczają, dlaczego Ci dokuczają. Dziecko odpowiada- ponieważ zabraliście mi prawdziwą mamę! Dlaczego ja mam nie mieć mamy a inni ją mają. Dlatego trzeba bronić prawdziwy wzór rodziny!!!

 5. In vitro 2015 07 11 Bronisław Komorowski Ewa Kopacz partia PO in vitro in vitro tvn24 wiadomości warszawa polska

 6. Wąż kusiciel, który zabierze was POwcy i inni do prawdziwych piekieł!!! Tam nie ma zasad Boskich!!! Tam rządzi szatan, który was wykorzystał właśnie. Daliście się skusić na pieniądze!!! Pierdzielone pieniądze!, które robią najczęściej zło!!!

 7. Ja widzę, że tu chodzi tylko o pieniądze a nie o dziecko!!! Tylko kto ma z tego zysk!!! Zastanówcie się!!!

 8. A nie widzicie dzieci w sierocińcach je tak samo Bóg do życia powołał!!! Co one są gorsze dla was! a bo wy wolicie z próbówki- oczywiście nikogo nie obrażając- a fakt jest taki, że to dziecko zawsze na tym ucierpi i wasze brudne dusze, boście w tym palce maczali!!! POwodzenia w piekle- tam jest cierpienie- tam nie ma darów od Boga!!!

 9. Czuję gniew z niebios. Ogromny gniew.!!! Co to się porobiło, żeby kosztem prób (martwych dzieciaczków)- po trupach do celu. Chyba do piekła!!!

 10. A spytaliście się dziecka przed tym szarlataństwem!!! Czy chce być z próbówki!!! Takiego dobra chcecie, że zabieracie dziecku godność!!! Niedługo będą dzieci do wyboru w sklepie mięsnym a te nieudane, gorsze będziecie do kosza wyrzucać jak śmieci. Bo dla was życie- cud- dziecko to jest rzecz- śmieć. Hańba!!!

 11. In vitro- nowy zakazany owoc. Jest to pakt z diabłem- człowiek ten bezbronny najmniejszy staje się produktem- handel ludźmi- handel dziećmi tymi bezbronnymi!!! Polska jest ostatnia, co to znaczy! To znaczy, iż czeka nas wojna światowa, ponieważ jesteśmy zapalnikiem Gniewu Bożego! Leki na bezpłodność ponoć są tylko rynek nie chce wpuścić ponieważ ludzie dadzą każdą cenę za dziecko- a oni rozsiewają tą bakterię odzwierzęcą!!! Nie wiem- może to zwiastuje koniec świata i Sąd Ostateczny!!! Tylko kto trafi do piekła a kto do nieba!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…