Rządowym siłom Iraku udało się odbić południowy brzeg miasta, jednak siły Państwa Islamskiego, okupującego Faludżę od stycznia 2014 roku. W mieście wciąż znajduje się 50 tys. cywilów; próby ucieczki karane są śmiercią.

Zrujnowane domy w Faludży/wikimedia commons
Zrujnowane domy w Faludży/wikimedia commons

Ofensywa wojsk irackich rozpoczęła się 23 maja, po początkowych sukcesach zatrzymała się jednak pod wpływem ostrej odpowiedzi terrorystów. W niedzielę ogłoszono, że siły rządu przy wsparciu amerykańskich bombowców opanowały Naimijję, tereny rolnicze znajdujące się na południu od miasta. W ofensywie udział biorą także szyickie milicje. Wyzwolenie Faludży, która była pierwszym dużym ośrodkiem opanowanym w 2014 roku przez Państwo Islamskie, idzie jednak bardzo powoli.

Życie w mieście od miesięcy było skrajnie trudne – brakowało w nim jedzenia i leków, islamiście utrudniali cywilom na opuszczanie jego granic i nie wpuszczali pomocy humanitarnej. ONZ od tygodni alarmuje, że 50 tys. mieszkańców miasta znajduje się prawdopodobnie na granicy śmierci głodowej; w Faludży brakuje też wody, leków i benzyny. Trwające walki i ostrzał ze strony rządowej nie poprawia sytuacji, a zdesperowani ludzie próbują ucieczki przez Eufrat – to jedyny sposób na wydostanie się żywym z oblężonego miasta, pełnego min i niewybuchów. Według Norweskiej Rady Uchodźczej (NRC), prowadzącej obóz dla uchodźców z Faludży, Państwo Islamskie strzela do wszystkich, przeprawiających się przez rzekę. Jak szacuje UNICEF, ok. 40 proc. uwięzionych stanowią osoby poniżej 18. roku życia.

„Spełniają się nasze największe obawy – mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy usiłują uciec przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, stali się bezpośrednim celem bojówek terrorystycznych.” – podaje NRC. Od początku oblężenia Faludży do prowadzonych przez organizację obozów udało się uciec 18 tys. ludzi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…