Służby z Wielkiej Brytanii i Irlandii przeprowadziły wspólną akcję wymierzoną w socjalistyczną partię Saoradh (irl. Wyzwolenie). Przeszukano wiele biur i nieruchomości organizacji oraz aresztowano dziewięciu działaczy. To pierwsza tak duża transgraniczna operacja policyjna na wyspie.

Partia Saoradh powstała w 2016 roku. Jej działacze podkreślają, że przyświecała im chęć stworzenia zjednoczonej, lewicowej republikańskiej alternatywy przeciwko podziałowi Irlandii, represjom politycznym i cięciom wydatków socjalnych. Za cel partia stawia sobie „zakończenie nielegalnej okupacji sześciu hrabstw przez Wielką Brytanię”, ,,walkę z kapitalizmem i imperializmem” oraz ustanowienie obejmującej całą wyspę Irlandzkiej Republiki Socjalistycznej.

We wtorek dziewięciu czołowych aktywistów partii zostało aresztowanych we wspólnej akcji policji północno-irlandzkiej PSNI i irlandzkiej policji An Garda Síochána. W ramach operacji, według BBC koordynowanej przez brytyjską agencję wywiadowczą MI5, przeszukano dziesiątki domów i lokali partyjnych. W Irlandii Północnej przeszukano trzy domy w mieście Derry, cztery w hrabstwie Tyrone i inne w mieście Lurgan –na obszarach, które były w ostatnich latach ośrodkami lewicowych republikanów.

W Republice Irlandii przeszukano nieruchomości w stolicy kraju, Dublinie, mieście Cork na południu, a także w hrabstwach Kerry i Laois. Tu nie było aresztowań. Rzeczniczka irlandzkiej policji powiedziała: „Nasza policja przeprowadziła przeszukania w celu wsparcia operacji PSNI w Irlandii Północnej. Podczas nich znaleziono bardzo ważne informacje, które będą pomocne dla PSNI z Irlandii Północnej w ich dochodzeniach”.

Zatrzymani (siedmiu mężczyzn i dwie kobiety) zostali przewiezieni na posterunek policji Musgrave w Belfaście, gdzie są przesłuchiwani. Policja zażądała przedłużenia przesłuchań o kolejne pięć dni, jednak sędzia zezwolił na przedłużenie tylko o 72 godziny. Sąd podejmie ostateczną decyzję o postawieniu zarzutów lub zwolnieniu aktywistów w sobotę, o godzinie 14:00 czasu lokalnego. Według oficjalnych komunikatów, aresztowania mają związek z działalnością ciągle aktywnej terrorystycznie New IRA. Partia Saoradh nie prowadzi żadnych akcji zbrojnych, jednak służby oskarżają ją o ,,polityczne współdziałanie z terrorystami”. Dlatego właśnie dziewięciu działaczy aresztowano na podstawie brytyjskiego prawa antyterrorystycznego.

Rzecznik Saoradh w Dublinie nie kryje oburzenia sprawą przeszukań i zatrzymań. ,,Rząd od lat twierdzi, że nie ma wystarczającej liczby policjantów, aby podjąć działania przeciwko handlowi narkotykami i innym przestępstwom w Dublinie. Ale nagle setki uzbrojonych funkcjonariuszy znajdują się, gdy trzeba wcześnie rano wyważyć drzwi działaczom politycznym w całym kraju” – powiedział. Znany republikanin z Belfastu, Alex McCrory, pytany przez dziennikarzy zaznaczył: ,,Państwo brytyjskie podejmuje działania przeciwko Saoradh od momentu jego powstania. Ta akcja jest kolejną próbą zniszczenia legalnie działającej organizacji, tylko dlatego, że jej cele nie podobają się Brytyjczykom”.\

 

 

 

.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …