Rosyjskie Ministerstwo Środowiska opublikowało raport, jak zmiany klimatyczne wpłyną na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo Rosji. Spostrzeżenia raportu są wysoce niepokojące. Zagrożenia zgrupowano w 10 punktach, w których wyliczono zagrożenia oraz regiony, których będą one szczególnie dotyczyć.

Pożar lasu www.flickr.com/photos/usforestservice/

I tak: 1) Infrastruktura – przyspieszone starzenie i deformacje budynków oraz konstrukcji z powodu podwyższonej temperatury. Niszczenie torów kolejowych z tego samego powodu, a także kanalizacji, która nie sprosta zwiększonej ilości opadów. 2) Zdrowie społeczeństwa – zwiększona liczba zgonów, szczególnie w grupie ludzi starszych w wielkich miastach z powodu wysokich temperatur. W niektórych regionach pojawią się ogniska chorób związane z brakiem wody pitnej odpowiedniej jakości. Zwiększenie zachorowań na choroby roznoszone przez owady. 3) Ogólne zmniejszenie zasobów wody pitnej w części regionów Rosji. 4) Hodowla roślin – z podanych wyżej powodów oraz z powodów zmian klimatycznych, na które hodowane rośliny nie są przygotowane. Dotyczyć to ma zarówno zbóż, jak i owoców i warzyw w określonych regionach. 5) Zmiany całych ekosystemów – zmiana kierunków migracji saków i ptaków wywołane zmianami klimatycznymi i temperaturami, znaczne zwiększenie liczby szkodników roślin i lasów, zwiększenie liczby pożarów lasów i ich częstotliwości, uniemożliwiającej regenerację. 6) Zanik wiecznej zmarzliny i zagrożenie dla obiektów na niej zbudowanych, tak budynków, jak i systemów przesyłowych ropy i gazu, co z kolei może skazić ogromne połacie lądu. 7) Zagrożenia dla strefy przybrzeżnej w całej Rosji – podtopienia struktury tradycyjnych regionów turystycznych oraz niekorzystne zmiany powodujące obniżenie jakości wód w morzu. Zakłócenia w morskim systemie transportowym ze względu na ekstremalnie niskie temperatury w miejscach, gdzie wcześniej nie występowały. 8) Powodzie. 9) Lawiny i zamiecie śnieżne zagrażające zamieszkanym regionom górskim w skali dotychczas niespotykanej. 10) Pożary zagrażające obszarom leśnym i naruszające gospodarkę leśną na terenie całej praktycznie Rosji z towarzyszącym im wyrzutom dwutlenku węgla i produktów spalania do atmosfery.

Choć niektórzy eksperci oskarżają ministerstwo o sianie paniki, to raport robi wrażenie, szczególnie, że to pierwsza taka próba określenia wpływu zmian klimatycznych dla jednego oddzielnego państwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Konsekwencja jak zawsze dotkną tylko zwykłych ludzi, bogaci pewno już dawno wymyślili sobie sposób na uniknięcie odpowiedzialności za swoje działanie

  2. tak to jest jak państwo nie inwestuje w infrastrukturę ,podobnie jest w Usa tam również wszystko podobno się sypie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…