Obchodzone przez Kościół Święto Dziękczynienia stało się kolejnym pretekstem do wyciągnięcia ręki po pieniądze wiernych. Archidiecezja oczekuje większych datków na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Swiatynia Opatrznosci Bozej - projekt. © 2007 Lech i Wojciech Szymborscy/Szymborski&Szymborski - Architekci
Szymborski&Szymborski – Architekci

Dziś we wszystkich kościołach zostanie odczytany list kardynała Nycza do wiernych. Kto nie zdąży na mszę, może zajrzeć na witrynę Archidiecezji Warszawskiej i przeczytać ów list w głębokiej zadumie. Zanim klikniemy w odpowiedni link, napotkamy na przydatną informację. Ósme już Święto Dziękczynienia, polski Kościół obchodzi “pod znakiem Maryi i Wojska Polskiego”. Ciekawe czy wystrzelą armaty, a także do kogo nasze wojsko będzie strzelać w dowód wdzięczności?

W swoim przesłaniu do wiernych kardynał wspomina oczywiście Jana Pawła II oraz prymasa Wyszyńskiego, bez których jak pisze “nie byłoby wolnej Polski”. – Gdy widoki na dobrą przyszłość wydawały się mało realne, a sytuacja Ojczyzny – beznadziejna, prymas Wyszyński zawierzył nasz kraj Maryi. Nawiedzenie Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej w miastach, miasteczkach i wioskach wzbudziło nadzieję i ufność w działanie Bożej Opatrzności. Wspominamy Jana Pawła II, jego nieustającą modlitwę do Pani Jasnogórskiej i jego zawierzenie Matce Odkupiciela wyrażone oddaniem: „Totus Tuus”.

W dalszej części listu, już bez kwiecistej mowy, Nycz naucza:

Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności całego naszego narodu za wolną Polskę i za codzienną opiekę Boga nad każdym z nas. Nasi darczyńcy niosą trud i odpowiedzialność za obietnicę złożoną podczas Sejmu Wielkiego przed 200 laty. To wtedy nasi przodkowie zobowiązali się przed Bogiem i historią do budowy Świątyni jako wotum wdzięczności.

Dzięki datkom wiernych w ciągu ostatnich 12 miesięcy: została zakończona elewacja świątyni, wstawiono okna, położono granitowe płyty na placu przed kościołem. Pieniędzy jednak nie wystarczyło na zakończenie budowy. Pozostało: ułożenie posadzki wewnątrz, montaż drzwi i oświetlenia.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się w 2002 roku, a jej koszty przekroczyły wstępne założenia. Dlatego prace trwają do dziś, a archidiecezja rozpaczliwie szuka pieniędzy na ich sfinalizowanie. Ocenia się, że dotychczas projekt i budowa świątyni pochłonąły ponad 130 mln. zł, w tym znaczną cześć pochodzącą z budżetu państwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Brrr aż zimno się robi od tej szkarady !! Co za SYF !! I ma czelność ten wypasiony ryj, wołać o kasę ??? Precz !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…