Na początku lutego redakcja Strajk.eu przesłała do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pytania dotyczące okoliczności, w jakich ministerstwo podtrzymało decyzję o likwidacji pociągów InterREGIO do Grodna. Pomimo obietnic połączenia nie wznowiono, a interweniujący w sprawie posłowie PiS otrzymali od ministerstwa zdawkowe i niespójne wyjaśnienia.

InterREGIOW liście skierowanym do ministerstwa poprosiliśmy o wyjaśnienie kilku kwestii:

W odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Piontkowskiego stwierdzono, że likwidacja połączenia kolejowego do Grodna jest związana m. in. z niewystarczającym limitem środków (30 mln zł) przewidzianych na uruchamiania pociągów międzynarodowych. Bardzo proszę o podanie konkretnej pozycji w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r., w której zapisany jest ww. limit środków. Czy Minister Infrastruktury i Budownictwa wnioskował o autopoprawkę w projekcie budżetu zwiększającą limit środków na wykonywanie kolejowych przewozów międzynarodowych? Czy taka autopoprawka/poprawka została złożona lub uwzględniona?

Podczas piątkowej konferencji prasowej na Torwarze, Pan Minister Adamczyk powiedział, że robi wszystko, żeby pociągi do Grodna pojechały. Co do tej pory zostało zrobione? Kiedy pociągi InterREGIO zaczną jeździć do Grodna?

W porannej audycji Zapraszamy do Trójki (1 lutego) zostało odczytane oświadczenie, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie planuje zamawiać pociągów do Grodna. Która deklaracja jest dla MIB wiążąca, słowa Ministra Adamczyka wypowiedziane w ostatni piątek, czy oświadczenie odczytane w Zapraszamy do Trójki w poniedziałek rano?

Do dziś Redakcja nie otrzymała odpowiedzi z ministerstwa na pytania przesłane 3 lutego. Sto dni rządu premier Beaty Szydło było okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć poszczególnych ministrów. Swoją konferencję zorganizował również Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. Pytany o prace swojego resortu w sprawie wznowienia połączenia do Grodna, przeprosił za brak odpowiedzi na przesłane od ministerstwa pytania.

Andrzej Adamczyk poinformował, że pracownicy resortu analizują ten problem. Ponownie zadeklarował, że celem ministerstwa jest wznowienie ruchu pociągów do Grodna. Jednak zastrzegł, ze sprawa jest skomplikowana. Dopytywany o przyczyny usunięcia z rozkładu jazdy kursów InterREGIO na Białoruś w kontekście wielokrotnych obietnic składanych przez podlaskich posłów PiS, obiecał osobiste wyjaśnienie sprawy.

– Zapraszam pana redaktora do końca przyszłego tygodnia na rozmowę w sprawie połączenia kolejowego do Grodna. Będę wówczas dysponował szczegółowymi informacjami na ten temat. Teraz nie będę udawał, że znam szczegóły, bo po prostu tego problemu nie znam w szczegółach – wyjaśnił minister Adamczyk.

O decyzjach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Po interwencji Strajk.eu…

    Do dziś Redakcja nie otrzymała odpowiedzi z ministerstwa na pytania przesłane 3 lutego.

    Kim jestescie? Co mozecie? Kto sie z Wami liczy?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…