Z Placu Wolności ma zniknąć czerwona gwiazda, będąca elementem Kolumny Zwycięstwa z 1945 roku. Monument to ostatnia zachowana część Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons

Do końca listopada z kolumny ma zniknąć czerwona gwiazda i zdobiący ją laur, ale prezydent miasta Sławomir Pajor zwrócił się do Rady Miasta o pozwolenie na usunięcie całej kolumny. Została ona zbudowana przez jeńców niemieckich i przekazana polskiej administracji 13 listopada 1945 roku jako kompleks będący wyrazem wdzięczności dla Armii Czerwonej za zwycięstwo nad nazizmem.

Walka z pomnikiem trwa od dawna. Jak podaje Sputnik News, od 2005 radni próbowali się go pozbyć. Również samozwańczy bojownik antykomunistyczny, mieszkaniec miasta i architekt Daniel Sosin wielokrotnie podejmował różne próby – legalne i mniej legalne – usunięcia pomnika lub choćby jego części. We wrześniu sprowadził na własny koszt podnośnik i usiłował usunąć z 23-metrowej kolumny radziecki Order Zwycięstwa, fragment rzeźby.

– Jeśli coś takiego, duży sowiecki symbol – odznaczenie zbrodniarzy – stoi pośrodku mojego miasta, zachodzi we mnie dysonans poznawczy. Mówi mi się przecież w mediach, że żyję w wolnym kraju, wyzwolonym już dawno spod okupacji rosyjskiej, a okazuje się, że symbole niewoli nadal mają oddziaływać na nasze umysły, w postaci m.in. pomników w centrach miast. Uważam, że jest to policzek dla wszystkich Polaków walczących o wolność, oddających za Polskę życie – komentował swój wyczyn.

W tej chwili ważą się losy całej konstrukcji. Być może już wkrótce zostanie przewieziona na Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Następnym krokiem będzie przywrócenie starej, przed-PRLowskiej nazwy: Stargard in Pommern i zwrócenie miasta prawowitym, niemieckim, kapitalistycznym właścicielom.

  2. „Odznaczenie zbrodniarzy”? I ta gnida tak nazywa żołnierzy, którzy ginęli w walce z nazizmem? Federacja Rosyjska powinna wziąć go za twarz i do sądu. Ale pewnie nie warto, bo można się ochlapać czymś rzadkim…

  3. pierwsze słyszę że to już jego miasto mam nadzieję że będzie zdychał jak te szwabskie hitler syny

  4. ja też lubię obciągać owczarkom niemieckim – mam to po swojej mamusi :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. I właśnie takich głupich skur.wysynów potrzebuje obecny reżym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemieccy intelektualiści w obronie Assange’a

Od połowy lipca wciąż pojawiają się nowe podpisy pod listem otwartym do Angeli Merkel. Syg…