Dopiero jutro poznamy następcę Radosława Sikorskiego. Duże szanse ma Marszałek Senior z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jerzy Wenderlich po zakończeniu posiedzenia Konwentu Seniorów poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że kandydatów można zgłaszać dziś do godziny 19.00. Wybór Konwentu poznamy jutro.

facebook.com/Jerzy Wenderlich
facebook.com/Jerzy Wenderlich

Jest on jak na razie dość ograniczony: Jerzy Wenderlich z SLD kontra rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Pomimo początkowej pewności Platformy, że ta kandydatka zwycięstwo ma praktycznie w kieszeni, PSL nie poparło koalicjanta i stawia na Józefa Zycha, który funkcję tę pełnił już wcześniej, jednak nie wykazuje specjalnego entuzjazmu, wręcz odżegnuje się od ponownego dzierżenia Laski Marszałkowskiej: „Ja już tego doświadczyłem, wiem, co to znaczy” – komentował żartem wybór kolegów z PSL. Jego kandydaturę gotowe było poprzeć również Prawo i Sprawiedliwość. Swojego kandydata zgłosić może każdy z klubów poselskich, niewykluczone zatem, że dodatkowy kandydat pojawi się dziś wieczorem.

Generalnie w Sejmie przeważa poparcie dla pomysłu, aby kolejny marszałek nie wywodził się z partii rządzącej. – Mamy już dość tego, że wszystkie opozycyjne projekty złożone do Laski Marszałkowskiej, w tym projekty społeczne, są przez Platformę lekceważone – skarżył się Marek Kuchciński.

Ostatecznie Konwent Seniorów zdecyduje jutro, kto po odejściu Radosława Sikorskiego, skompromitowanego po ujawnieniu nowych faktów z akt „afery taśmowej” kierować ma obradami Sejmu do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Wenderlich relacjonował posiedzenie Konwentu: – Udało się przeforsować do porządku obrad kilka projektów SLD dotyczących polityki społecznej. Jeszcze nie wiadomo, czy marszałka wybierać będziemy na początku, czy też pod koniec obrad. Wniosek o skrócenie kadencji Sejmu również będzie głosowany w dniu jutrzejszym.

Zapytany, czy będzie głosował sam na siebie, odpowiedział bez wahania: Oczywiście. Byłoby dziwne, gdybym sam do siebie nie miał zaufania.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ej, dawajcie zycha! znów będzie opowiadał o erekcjach – niech ta kadencja sejmu skończy się na wesoło.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…