Już niedługo Kuba może być pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej zaszczepionym przeciwko koronawirusowi. Wszystko dzięki odpowiednio finansowanym i rozwiniętym instytutom badawczym w dziedzinie biotechnologii i epidemiologii.
W tym tygodniu rozpoczęły się testy serum o nazwie „Soberana 01” na grupie 676 ochotników w wieku od 19 do 80 lat. Testy są końcową fazą badań prowadzonych wspólnie przez Instytut Finlaya, kubańskie Centrum Immunologii Molekularnej oraz Uniwersytet w Hawanie. Powinny one zostać zakończone w dwóch etapach do lutego 2021 roku. Kuba ma bardzo duże doświadczenie w produkcji bezpiecznych szczepionek. Tamtejsze laboratoria opracowały i rozwinęły masową produkcję skutecznych szczepień na wiele chorób trapiących kraje rozwijające się. Grupa firm BioCubaFarma od początku pandemii prowadzi badania nad różnymi sposobami zapobiegania i leczenia Covid-19. Dzięki obostrzeniom Kuba jest w stanie cały czas utrzymać na niskim poziomie liczbę zakażeń (3408) i zgonów (88) związanych z Covid-19.
Niestety, mimo to ekonomiczne konsekwencje światowego kryzysu są dla kraju dramatyczne, a w warunkach tropikalnych regulacje dotyczące codziennego życia stanowią dla ludzi ogromne obciążenie. Jednak sytuacje kryzysowe i kreatywne sposoby przezwyciężania ich nie są dla Kubańczyków niczym nowym. Kraj od dziesięcioleci zmuszony jest radzić sobie mimo polityczno – gospodarczej blokady ze strony USA i ich wasali w regionie. Obecnie sytuacja aprowizacyjna jest jeszcze trudniejsza na skutek ekstremalnych warunków atmosferycznych. Co roku w sezonie huraganów siły przyrody zagrażają bowiem życiu, zdrowiu i mieniu. Sprawdza się wtedy jednak wzorowo zorganizowany na wyspie meteorologiczny system ostrzegawczy i dyscyplina obywateli. Było to dobrze widoczne podczas niedawanej burzy tropikalnej Laura, która uderzyła w Kubę przewracając drzewa i słupy elektryczne, powodując powodzie i zrywając dachy domów.
Potencjalny eksport szczepionki przeciwko koronawirusowi byłby również istotnym zastrzykiem gotówki, rekompensującym stagnację w turystyce międzynarodowej (która jest dla Hawany ważnym źródłem dewiz). Na szczęście dla Kuby Kanada, główny partner turystyczny, już zadecydowała, że wakacyjne loty na Karaiby zostaną wznowione. Z powodu pandemii nie odbyło się najważniejsze wydarzenie związane z branżą turystyczną na wyspie – planowane na maj 40. targi FITCUBA, z Rosją jako krajem – gościem. W zeszłym tygodniu premier Kuby Manuel Marrero (wcześniej minister turystyki w latach 2004-2019) zapowiedział, że targi odbędą się w maju 2021 roku w nadmorskim kurorcie Varadero na wschód od Hawany.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…